خونریزی بینی (epista,is)

خونریزی بینی (اپیستاکسی؛ epista,is) از اشکالاتی است که نسبتاً به طور شایع دیده می شود.

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد: ۱- از قسمت پیشین (قدامی) بینی که خیلی شایع تر است. ۲- خونریزی از قسمت پشتی (خلفی) بینی که شیوع کمتر و شدت بیشتری دارد. تمام موارد خونریزی بینی در اثر پاره شدن لایه ی مخاطی و رگ های خونی بسیار کوچک آن ایجاد می شوند. شکنندگی یا آسیب دیدگی این رگ ها می تواند موجب پارگی آن ها شود، ولی التهاب، اختلالات انعقادی و سایر بیماری ها باعث دشوار شدن ترمیم و درمان خونریزی بینی می شود.

علل

الف) عوامل موضعی

- تغییر شکل های آناتومیک- استنشاق مواد شیمیایی- واکنش التهابی (مثل عفونت های دستگاه تنفسی، سینوزیت مزمن، تب یونجه و محرک های محیطی). – اجسام خارجی در بینی - تومورهای داخل بینی- درمان راه هوایی با فشار مثبت مداوم- اسپری بینی- جراحی (مثل جراحی پلاستیک تیغه بینی و جراحی اندوسکوپیک سینوس)- ضربه و دستکاری  همه این موارد از علل موضعی خونریزی بینی می باشند .

ب) عوامل عمومی (سیستمیک)

- داروها (آسپیرین، وارفارین، کلوپیدوگرل، دسموپرسین و ...) – الکل (به دلیل ایجاد گشادی رگ ها)- آلرژی ها- اختلالات خونی – نارسایی قلب (به دلیل ایجاد افزایش فشار سیاهرگی). – بدخیمی های خون – ازدیاد فشار خون – بیماری های عفونی –سوءتغذیه (به ویژه کم خونی). – مصرف مواد مخدر. – اختلالات عروقی نیز از علل عمومی خونریزی بینی می باشند .

درمان خونریزی بینی

- وارد آوردن فشار مستقیم بر روی بینی و کم کردن فشار خون داخل مغز با نشستن به طور مستقیم، در حالی که سر به جلو خم شده است، به مدت ۱۰ دقیقه موجب توقف و درمان خونریزی بینی می شود.

- خم کردن سر به عقب توصیه نمی شود، زیرا با این کار خون به داخل دستگاه تنفسی جریان می یابد و ممکن است موجب مرگ یا استفراغ در فرد مبتلا به خونریزی بینی شود .

- گاهی از مالیدن وازلین برای متوقف ساختن و درمان خونریزی بینی استفاده می شود. البته وازلین می تواند به داخل ریه ها تخلیه شود و به بروز پنومونی (ذات الریه) ناشی از چربی بیانجامد

- در صورت بی اثر بودن اقدامات قبلی، چنان چه خونریزی بینی خفیف باشد می توان در منزل با قرار دادن مقداری دستمال کاغذی یا گاز در داخل حفره بینی جلوی خونریزی بینی را گرفت.

- چنانچه خونریزی بینی ادامه یافت باید به پزشک مراجعه کرد، زیرا ممکن است نشانه مشکلات جدی تر زمینه ای باشد.

- خونریزی بینی مزمن ناشی از خشکی مخاط بینی اغلب با اسپری کردن سالین در داخل بینی تا ۳ بار در روز درمان می شود. همچنین می توان از ژله های بدون وازلین برای درمان خونریزی بینی استفاده کرد.

- در صورت وجود خونریزی پایدار بینی باید به پزشک مراجعه کرد.

قرار دادن گاز در بینی برای درمان خونریزی بینی ، با استفاده از تخریب بافت داخل بینی با استفاده از انجماد آن (کرایو سرجری؛ cryosurgery)، درمان خونریزی بینی با سوزاندن مخاط بینی با کوتر (الکتروکوتری electro cautery) یا مالیدن اسید تری کلرواستیک در موارد شدید برای درمان ضرورت دارد. ممکن است در موارد خاصی بنا به تشخیص پزشک سوزاندن رگ‌های داخل بینی لازم باشد، ولی در بیشتر موارد نیاز به چنین اقدامی نیست. سوزاندن رگ‌های داخل بینی اگر دقیق نباشد خود ممکن است موجب عوارض سوزاندن رگ بینی مانند چسبندگی داخل بینی و حتی سوراخ‌شدگی تیغه بینی شود.

- مرگ در اثر خونریزی بینی نادر است. با این حال، آسیب سرخرگ فک بالا (سرخرگ ماگزیلری) می تواند منجر به خونریزی سریع از بینی و بروز اشکال درمانی و کاهش فشار خون شود و به مرگ بیانجامد. ممکن است آمبولیزاسیون (تزریق ماده مخصوص به داخل رگ به منظور مسدود کردن آن)، یا بستن سرخرگ که البته با خطر آسیب دیدگی عصب صورت همراه است تنها راه درمان خونریزی بینی باشد.

- خونریزی شدید بینی می تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.

چنان چه خونریزی بینی بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشید، به دنبال یک آسیب جدی بروز کند یا مقدار آن شدید باشد به پزشک یا بخش اورژانس مراجعه کنید.

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی " و " خونریزی بینی در کودکان " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است