خونریزی لوزه بعد از عمل

خونریزی لوزه یکی از عوارض خطرناک است که به دو شکل تظاهر می کند:

۱- خونریزی زودرس: خونریزی لوزه در طی ۶-۴ ساعت اول پس از عمل رخ می دهد.

۲- خونریزی دیررس یا تأخیری : خونریزی لوزه طی ۱ تا ۲ هفته  پس از عمل رخ می دهد. بیمار دچار رنگ پریدگی می شود و پرشدگی عروق کاهش می یابد. تاکی کاردی٬ هیپوتانسیون٬ تهوع و استفراغ خون از سایر علایم است.

درمان خونریزی لوزه

مانیتورینگ فشار خون و ضربان قلب باید برای بیمار قرار داده شود. لازم است هیپوولمی بیمار اصلاح شود. چک هموگلوبین و فاکتور های انعقادی انجام شوند و نمونه برای کراس مچ فرستاده شود.

در درمان خونریزی لوزه باید توجه شود که ئر این حالت ‌ بعد از عمل لوزه ها در اثر خونریزی لوزه کودک مقداری خون بلعیده و معده او پر محسوب می شود. جهت تخلیه معده لازم است تا یک لوله معدی برای بیمار ثابت شود.

برای درمان خونریزی لوزه وضعیت بیمار در حین القا و لوله گذاری تراشه باید به گونه ای باشد که سر به صورت مختصری پایین وبه سمت چپ قرار گیرد. این بیماران احتمالا نیاز به تجویز خون خواهند داشت.

اگر خونریزی لوزه متوقف نشد٬ نیاز به قرار دادن پانسمان فشاری است که معمولا به مدت ۲۴ ساعت نگه داشته می شود تا در نتیجه فشار موضعی که اعمال می کند سبب خشک شدن بستر لوزه ها شود.

بهتر است عمل جراحی لوزه جزء اولین عمل ها و در صبح انجام شود و رزرو خون همیشه لازم است. بچه های کوچکتر از ۳ سال در معرض خطر خونریزی لوزه قرار دارند و نباید روز عمل مرخص شوند.

برای مطالعه " جراحی لوزه سوم با لیزر " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است