درباره عمل جراحی لوزه

اداره بیهوشی در بیمارانی که تحت عمل جراحی برداشتن لوزه قرار می گیرند بیشتر بر مسائل راه هوایی و خونریزی متمرکز می شود. کار گذاشتن لوله تراشه کاف دار بروز آسپیراسیون خون را کاهش می دهد. استفاده از لوله RAE دهانی در لوله گذاری تراشه به بهتر شدن میزان دید جراحی در عمل جراحی لوزه کمک می کند. منطقه بالای گلوت با گاز وازلینه ممکن است پر شود تا احتمال فرو بردن خون حلق کاهش یابد. برای جلوگیری از نشت خون به داخل معده در عمل جراحی لوزه یک گاز در پشت حلق قرار داده می شود. قرار دادن لوله بینی معده ای به داخل معده  قبل ازخارج ساختن لوله تراشه روش شایع برای خروج خونی در عمل جراحی لوزه است که ممکن استبه داخل معده  تخلیه شده باشد که باید دقت شود تا به محل عمل جراحی لوزه آسیب وارد نکند.

در عمل جراحی لوزه تهوع شایع است. بنابراین قبل از عمل دگزامتازون تجویز کنید و درد را برطرف کنید و با گذاشتن پگ در ته حلق مانع ورود خون به معده شوید. عمل جراحی لوزه تنها درد ندارد. پوزیشن لوزه بعد از خارج کردن لوله بسیار کمک کننده است (لترال). فراموش نشود که بیمار باید در حالت کاملا بیدار که رفلکس gag برگشته است اکستوبه شود.

بعد از عمل جراحی لوزه ٬ بیماران اغلب در وضعیت خوابیده به پهلو با قرار گیری سر پائین تر از لگن قرار داده می شوند تا جریان خون به خارج از دهان روانه شود و خونریزی٬ طناب های صوتی را کمتر تحریک نموده و تجمع تشخیص داده نشده ی خون در معده را از میان ببرد.

در بیمار آسمی ممکن است در حالیکه بیمار هنوز بیهوش است٬ لوله تراشه خارج شود تا احتمال اسپاسم برونش و حنجره کاهش پیدا کند.

بیهوشی در عمل جراحی لوزه

القای بیهوشی هم به روش وریدی و هم با استفاده از هوشبر تبخیری قابل انجام است. جهت اداره راه هوایی در عمل جراحی لوزه می توان از لارنژیال ماسک (LMA) استفاده کرد یا به عنوان جایگزین آن می توان از لوله تراشه که در وسط لب ثابت شده٬ استفاده کرد(به دلیل استفاده از Mouth gag). جهت اداره تنفس بیمار هم در عمل جراحی لوزه می توان از تنفس خودبخودی و هم از تنفس کنتروله با استفاده از شل کننده های عضلانی و IPPV استفاده کرد.

تجویز مسکن یا مخدر یا ضد التهاب غیر استروئیدی در شروع عمل جراحی لوزه آغاز می شود تا درد پس از عمل کاهش یابد. تهوع  و استفراغ بعد ازعمل شایع است. به منظور از بین بردن این عارضه تجویز کافی مایعات٬ دگزامتازون و ضد استفراغ مثل متوکلوپرامید و یا آنتاگونیست های سروتونین مؤثر است.

در عمل جراحی لوزه با گذاشتن پگ در ته حلق مانع ورود خون به معده گردید.

تهویه تا طبیعی شدن دی اکسید کربن حتی تا بعد از عمل جراحی لوزه ادامه یابد.

برای عمل جراحی لوزه ٬ لوله را کوتاه کنید و کانکشن مگیل بگذارید.

هرگز بیمار را با تنفس خود به خود رها نکنید. تنفس کنتروله لازم است.

قبل از لوله گذاری لیدوکائین و مخدر بدهید.

در پایان زیر دید مستقیم٬ ساکشن و اکستوب کنید تا با ساکشن کردن صدمه نزنید.

در عمل جراحی لوزه گاز ته حلق جا نماند.

در وضعیت لترال و در بیداری اکستوب کنید.

برای تسکین درد ناش از عمل جراحی لوزه از NSAIDS استفاده نکنید٬ چون خطر خونریزی بالا می رود.

برای مطالعه " جراحی لوزه سوم با لیزر " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است