درمان خونریزی بینی

سیستم انعقادی بدن بگونه است که وقتی رگی دچار پارگی وخونریزی شود سیستم انعقادی فعال می شود و با تشکیل لخته نقطه خونریزی دهنده را مسدود می کند. از آنجائیکه اکثریت خونریزی های بینی از قسمت قدامی است گرفتن بینی بین دو انگشت شست و اشاره و وارد کردن فشار به آن ناحیه باعث می شود که خونریزی بینی بند بیاید. بدین منظور باید بینی رانسبتاً محکم بگیرید و حداقل به مدت ۵ دقیقه آن را همچنان محکم نگه دارید. اگر بعد از برداشتن دستتان باز هم خونریزی بینی ادامه داشت این بار بینی را به مدت ۱۰ دقیقه محکم بگیرید. بعد از متوقف شدن خونریزی بینی از اقداماتی که ممکن است باعث خونریزی مجدد شوند مثل تمیز کردن داخل بینی وفین کردن خودداری کنید. اگر خونی که از پشت حلق وارد می شود را ببلعید وجود خون بلعیده شده در معده باعث حالت تهوع و استفراغ می شود لذا بهتر است که در حالت نشسته باشید و  سر را  مختصری به طرف جلو خم کنید تا خون از طریق سوراخها ی بینی خارج شود .

مکرراً شاهدیم که بعضی از افراد برای درمان خونریزی بینی بر روی پیشانی کمپرس سرد قرار می دهند اما لازم است بدانید که این روش تأثیر چندانی ندارد و کمکی نمی کند.

استفاده از داروهایی که عروق را تنگ می کنند مثل قطرۀ فنیل افرین یا نفازولین برای درمان خونریزی بینی سودمند است .

چنانچه اقدامات فوق باعث درمان خونریزی بینی نشد لازم است نزد متخصص گوش و حلق وبینی مراجعه نمائید. بدیهی است ایشان بررسی خواهند کرد که چه عاملی باعث خونریزی بینی شما شده است و همزمان با کنترل خونریزی بینی به شما توصیه خواهند کرد که در جهت درمان عامل خونریزی بینی خود اقدام کنید.

یکی از اقداماتی که برای کنترل خونریزی بینی انجام می شود " تامپون کردن بینی" است . بدین منظور باندی که پهنای خیلی کم ولی طول بلندی دارد به پماد آغشته می شود . متخصص بینی این باند پمادی را درون بینی به نحوی جای می دهد تا تمام فضای حفرۀ بینی پر شود. حتی اگر خونریزی بینی فقط از یک سوراخ بینی باشد معمولاً هر دو طرف بینی تامپون می شود. وجود تامپون باعث وارد آمدن فشار مداوم به ناحیه خونریزی دهنده است. این باعث می شود خونریزی بینی درمان شود. پزشک معمولاً تامپون بینی را بعد از ۴۸ ساعت از بینی بیمار خارج می کند.

روش دیگر برای کنترل خونریزی بینی استفاده از کوتر شیمیایی است که معمولاً از "نیترات نقره" استفاده می شود. این روش معمولاً وقتی به کار گرفته می شود که یک رگ خونریزی دهندۀ مشخصی نداریم بلکه مویرگهای متعددی عامل خونریزی بینی هستند. برای انجام کوتر شیمیایی ابتدا با استفاده از مادۀ بی حس کننده، مخاط بینی را بی حس می کنیم سپس نیترات نقره را بر روی سطح مورد نظر می مالیم. نیترات نقره با رطوبت واقع بر روی آن سطح واکنش انجام داده که نتیجه این واکنش ایجاد حرارت زیاد است. این حرارت محدود به همان قسمتی است که نیترات نقره روی آن مالیده شده است. این حرارت باعث سوختگی آن ناحیه می شود و در نتیجه زخمی را ایجاد می کند. این زخم مثل هر زخم دیگری با گذشت چند روز درمان می شود.  همۀ شما جای ترمیم شده زخم سوختگی را دیده اید. اگر دقت کرده باشید پوست و نسج نرم آن قسمت جمع شده است و این دقیقاً همان منظوری است که ما از کوتر شیمیایی داریم یعنی بعد از درمان زخم مخاط آن ناحیه جمع می شود و مویرگها را می بندد به این روش خونریزی بینی شما درمان می شود.

باید بیمار در طی مرحلۀ ترمیم زخم صبور باشد تا روند التیامی به طور طبیعی انجام شود. اگر بیمار سعی کند لختۀ موجود در داخل بینی اش را تخلیه کرده و یا با انگشت آنرا بکند، زخم تازه خواهد شد و منظور ما از کوتر شیمیایی حاصل نخواهد شد.

اگر خونریزی بینی ناشی از پارگی یک رگ مشخص و نسبتاً بزرگ باشد بهتر است که از درمان با کوتر الکتریکی استفاده کنیم که نزد عامه مردم به سوزاندن رگ بینی معروف شده است. دستگاه کوتر شبیه دستگاه هویه است یعنی وقتی آن را روشن می کنیم نوک آن بسیار داغ می شود. تحت بی حسی موضعی نوک داغ شده دستگاه کوتر را بر روی رگ خونریزی دهنده قرار می دهیم. این حرارت باعث سوختن رگ می شود و این امر به نوبه خود باعث توقف جریان خون در داخل رگ و در نتیجه درمان خونریزی بینی می شود .

همانند کوتر شیمیایی، بدنبال کوتر الکتریکی نیز زخمی در داخل بینی ایجاد می شود که حدود ۱۰ روز طول می کشد تا ترمیم شود و درطی این مدت بیمار باید از هرگونه دستکاری داخل بینی خودداری نماید.

تامپون خلفی روش دیگری است که برای کنترل خونریزی بینی استفاده می شود و معمولاً وقتی از این روش استفاده می شود که سایر روش ها موثر نبوده باشند و خونریزی از قسمت خلفی بینی باشد. در این روش پانسمانی را در عقب ترین قسمت بینی یعنی آنجا که بینی به حلق متصل می شود قرار می دهیم. گذاشتن تامپون خلفی کار ساده ای نیست و تحمل آن نیز برای بیمار مشکل است. ضمناً تامپون بینی می تواند با عوارض قلبی ریوی همراه باشد و از آنجائیکه معمولاً کسانیکه نیاز به تامپون خلفی پیدا می کنند افراد مسنی هستند و خود مشکلات زمینه ای مثل افزایش فشار خون و بیماری های قلبی را دارند لذا این عمل باید در مراکزی انجام شود که مجهز به ICU باشد.

برای مطالعه " خونریزی بینی در کودکان "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است