درمان عفونت حاد گوش میانی

تشخیص

حین معاینه، پزشک از وسیله ای به نام اتوسکوپ جهت ارزیابی حالت گوش استفاده می کند. پزشک توسط اتوسکوپ و یا میکروسکوپ گوش، معاینه ای جهت بررسی قرمزی پرده و یا وجود مایع پشت گوش انجام می دهد. با استفاده دقیق از فشار هوا، پزشک همچنین می تواند ببیند آیا پرده حرکت می کند یا نه. اگر پرده گوش حرکت نکند و یا قرمز باشد احتمالاً عفونت حاد گوش میانی وجود دارد.

دو آزمون دیگر جهت ارزیابی بیشتر عفونت حاد گوش میانی انجام می شود:

شنوایی سنجی نشان می دهد که آیا کاهش شنوائی در تون های صوتی با فرکانس های مختلف رخ داده است.

یک تمپانوگرام در ارزیابی عفونت حاد گوش میانی ، فشار هوا را در گوش میانی اندازه گیری می کند تا متوجه شویم شیپور استاش چگونه کار می کند و پرده گوش چگونه حرکت می کند.

داروها

پزشک ممکن است یک یا بیشتر دارو برای درمان عفونت حاد گوش میانی تجویز کند. مهم است که تمام دارو(ها) طبق دستور مصرف و پیگیری شود.

اغلب، آنتی بیوتیک ها با این مشکل مبارزه کرده و سبب بهبود سریع گوش درد می شوند، اما عفونت حاد گوش میانی زمان بیشتری برای پاک شدن کامل نیاز دارد. بنابراین مطمئن شوید که داروی درمان برای تمام دوره ای که پزشک شما توصیه کرده، مصرف شود. ممکن است برای درمان عفونت حاد گوش میانی یک داروی ضد احتقان (بخصوص در همراهی با یک سرماخوردگی) و یا در موارد آلرژی آنتی هیستامین تجویز شود.

گاهی اوقات پزشک ممکن است برای درمان دارویی را برای کاهش درد و یا تب تجویز کند. در صورت لزوم قطره های ضد درد گوش را کاهش می دهد. در صورتیکه هر سئوالی در مورد داروهای درمان عفونت حاد گوش میانی خود یا فرزندانتان دارید یا علائم بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

راههای درمان عفونت حاد گوش میانی

در اغلب موارد عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) توسط درمان دارویی مناسب و درمان های سرپایی، کاملاً بهبود می یابد. گاهی درمان های بیشتری ممکن است توسط پزشکتان توصیه شود. یک نوع درمان جراحی به نام میرنگوتومی ممکن است توسط پزشک توصیه شود.  این درمان جراحی عفونت حاد گوش میانی شامل یک شکاف کوچک در پرده گوش است تا تخلیه مایعات را تسریع کرده و درد را تسکین دهد. شکاف در عرض چند روزبدون هیچ اثر (جوشگاه) خاصی یا آسیب دائمی بهبود می یابد. در واقع شکاف در درمان جراحی آنقدر سریع ترمیم می شود که اغلب قبل از اینکه عفونت و مایع از بین برود، بسته می شود. می توان یک لوله تهویه در شکاف قرار داد که از تجمع مایع جلوگیری کند و شنوائی را بهبود بخشد.

جراح، لوله تهویه ای (گرومت یا  VT) را برای فرزند شما انتخاب می کند که برای مدت زمانیکه برای درمان عفونت حاد گوش میانی و بازگشت عملکرد شیپور استاش به حالت طبیعی لازم است، درگوش باقی بماند. این مدت ممکن است چندین هفته یا ماه باشد. در طول این مدت شما باید از ورود آب به گوش اجتناب کنید چرا که ممکن است باعث تشدید عفونت حاد گوش میانی گردد. در غیر این صورت، لوله مشکلی را ایجاد نکرده و سبب درمان قابل توجه در شنوایی و کاهش تکرر عفونت های گوش خواهد شد.

عفونت حاد گوش میانی ممکن است در اثر عفونت مزمن لوزه ی سوم (آدنوئید) عود کند. اگر این حالت پیش آید، پزشک ممکن است برداشتن و عمل جراحی لوزه را پیشنهاد کند. این کار می تواند در همان زمانی که لوله تهویه گذاشته می شود، انجام شود.

پس یادتان باشد ....

عفونت حاد گوش میانی در صورتیکه درمان صحیح و سریع انجام شود،معمولاً مشکل جدی ایجاد نمی کند. با کمک پزشک خود، شما و یا فرزندتان می توانید خیلی سریع احساس بهتری داشته باشید و بهتر بشنوید.

مطمئن شوید که برنامه درمانی عفونت حاد گوش میانی را پیگیری کرده اید و تا زمانیکه پزشک به شما بگوید که عفونت کاملاً درمان شده است، پیگیری پزشکی را ادامه دهید.

برای مطالعه " علت درد گوش و درمان آن" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است