درمان مشکلات تنفسی ناشی از پولیپ بینی

یکی دیگر ازعلل شایع که موجب مشکلات تنفسی بینی قبل و بعد از جراحی بینی می‌شود، وجود پولیپ‌های بینی است. پولیپ‌های بینی بافت‌های اضافی متورم و برخاسته از داخل سینوس‌ها هستند که کم کم رشد کرده و از مجرای سینوس وارد فضای بینی شده و راه تنفسی را مسدود می‌کنند و به دنبال آن مشکلات تنفسی را برای بیمار ایجاد می کنند و بیمار مجبور به تنفس از راه دهان می گردد.

در صورتی که بیماری برای جراحی زیبایی بینی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ بینی باشد، در ابتدا باید درمان پولیپ بینی برای او صورت گیرد و بعد عمل زیبایی بینی انجام شود چرا که انجام عمل زیبایی بینی در بیمارانی که مشکل پولیپ‌های بینی در آنان درمان نشده است موجب تشدید بیماری و مشکلات تنفسی ناشی از آن می‌شود

با توجه به علت اصلی پولیپ‌های بینی که از سینوس‌های اطراف بینی است، و نیز با توجه به این که اغلب بیماران مبتلا به پولیپ بینی از سینوزیت مزمن زمینه ای و مشکلات تنفسی بینی نیز رنج می‌برند، درمان ریشه‌ای پولیپ‌های بینی بدون درمان سینوزیت مزمن امکان پذیر نیست.

از این رو است که درمان سینوزیت مزمن در این بیماران هم زمان با درمان پولیپ‌های بینی، از طریق جراحی اندوسکوپیک سینوس انجام می‌شود.

با توجه به ظرافت و حساسیت بسیار زیاد عمل جراحی اندوسکوپیک سینوس که از دشوارترین جراحی‌ها در بدن از لحاظ تکنیک عمل می‌باشد، بهتر است در بیماران مبتلا به پولیپ بینی ناشی از سینوزیت مزمن، عمل زیبایی بینی در مرحله دیگری پس از درمان و بهبودی وضعیت سینوس‌ها صورت گیرد.

نتیجه این که از سه علت شایع مشکلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیک بینی، دو علت آن، یعنی انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک‌های بینی، هم‌زمان با جراحی پلاستیک و عمل زیبایی بینی قابل درمان هستند. اما علت سوم که شامل پولیپ‌های بینی و سینوزیت مزمن است، بهتر است در مرحله جداگانه‌ای، پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی و درمان مشکلات تنفسی بینی ناشی از آن، تحت درمان مناسب قرار گیرد.

در صورت تشخیص صحیح و دقیق هر کدام از این مشکلات تنفسی، با درمان مناسب، بیمار داوطلب جراحی پلاستیک و زیبایی بینی می‌تواند از درمان مشکلات تنفسی و سلامت بینی بعد از جراحی اطمینان داشته باشد. در این راستا، انجام اندوسکوپی تشخیصی بینی قبل از جراحی، کمک مهمی در تشخیص علت و یا علل ایجاد کننده مشکلات تنفسی بینی و درمان  آن می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با علت مشکلات تنفسی و درمان آن روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است