دلایل انحراف بینی

دلایل انحراف بینی عبارتند از :رشد سریع‌، به‌ خصوص‌ هنگام‌ بلوغ‌ ،ضربه‌ به‌ بینی‌ ،جراحی‌ بینی.

معمولاً انحراف بینی با جراحی‌ قابل‌ علاج‌ است‌. اگر علایم‌انحراف بینی برای‌ بیمار مشکل‌زا نباشد معمولاً جراحی‌ انحراف بینی ضرورتی‌ ندارد.

عوارض‌ احتمالی‌ انحراف بینی عبارتند از : خونریزی‌ مکرر بینی‌ و عفونت‌ مکرر بینی‌ یا سینوس‌هامیباشد.

درمان‌ انحراف بینی :

انحراف بینی با مشاهده‌ داخل‌ بینی‌ با استفاد از یک‌ چراغ‌ واسپکولوم‌ بینی‌ تشخیص‌ داده‌ می‌شود.عمل برای‌ اصلاح‌ انحراف‌ تیغه‌ بینی‌ (گاهی‌).

 

روش‌های‌ جراحی‌ انحراف بینی  :

برداشت‌ زیرمخاطی‌ که‌ انحراف بینی را کاهش‌ می‌دهد. رینوپلاستی‌ که‌ بدشکلی‌ کالبدشناختی‌ انحراف بینی را اصلاح‌ می‌کند. سپتوپلاستی‌ که‌ انسداد بینی‌ را کاهش‌ داده‌ و نمای‌ انحراف بینی را بهبود می‌بخشد.

داروهای مورد استفاده برای انحراف بینی:

برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌ انحراف بینی ، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر ضداحتقان‌ها برای‌ کاهش‌ ترشحات‌ بینی‌ ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد. آنتی بیوتیک ها برای‌ مقابله‌ با عفونت‌، در صورت‌ لزوم برای انحراف بینی ‌ تجویز می‌شود. از مصرف‌ اسپری‌های‌ بینی‌ غیرنسخه‌ای‌ خودداری‌ کنید. تیغه بینی دیواره ای است که که فضای بینی را به دو حفره مجزای راست وچپ تقسیم می کند. نیمهٌ پایینی تیغه بینی غضروفی و نیمهٌ بالایی آن استخوانی است . تیغهٌ بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ رشد می کند وبر ابعادش افزوده می شود . چندین مرکز غضروف سازی واستخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز عضروف سازی یا استخوان سازی کمتر ویا بیشتر از حد معمول رشد کنند ، تیغهٌ بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده ودرناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود . این کجی معمولاً در قسمت داخلی بینی است و تاثیری روی شکل ظاهری بینی نمی گذارد ، اما  گاهی اوقات این کجی باعث گرفتگی یک یا هردومجرای بینی ودر نتیجه مشکل تنفسی می شود که به شکل" انسداد تنفسی ، خرخر شبانه ، کاهش حس بویایی خشکی بینی و خون دماغ" بروز می کند والبته در دراز مدت می تواند علایم وعوارض دیگری ازجمله" سینوزیت ، مشکلات گوش و مشکلات قلبی ریوی "را باعث شود .

علاوه بر رشد ناهماهنگ فوق الذکر ، وارد آمدن ضربه به بینی ، یکی دیگر از عوامل اصلی پیدایش انحراف بینی است . این ضربه ممکن است هنگام تولد نوزاد وحین گذر از کانال زایمان به بینی اووارد شود ویا در طول زندگی اتفاق بیفتدکه باعث بوجود آمدن انحراف بینی میشود .در مواردی که انحراف بینی خیلی شدید باشد ، علاوه بر مشکل فوق الذکر می تواند باعث تغییر شکل ظاهری بینی نیز گردد . اگر شدت انحراف بینی به حدی باشد که باعث انسداد تنفسی شده باشد باید آنرا با عمل بینی اصلاح کنیم . این عمل می تواند به طور مجزا ویا همراه با عمل بینی ، پولیپ بینی، جراحی سینوس ویا کوچک کردن شاخکهای بینی انجام شود .

 

 

برای ادامه  مطالب اینجا کلیک کنید .

 

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است