دلایل گرفتگی بینی

فصل سرما که از راه می‌رسد سر و کله خیلی از مشکلات هم پیدا می‌شود و در این میان سرما‌خوردگی و آنفلوآنزا از عمده بیماری‌هایی هستند که در این فصول سراغ افراد می‌آیند. در زمستان سرما بیشتر از آلرژن‌های محیط داخل خانه، شما را که فردی حساس هستید تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از جمله مشکلات ناشی از سرمای زمستان، گرفتگی بینی است که معمولا خود را با آبریزش بینی ، گرفتگی بینی و عطسه نشان می‌دهد. گرفتگی بینی ،راه تنفس از بینی را مسدود می‌کند یا کاهش می‌دهد در نتیجه شما مجبور می‌شوید از دهان نفس بکشید و برخی دردسرها تازه از اینجا شروع می‌شوند. چرا که هوای سرد زمستان به خاطر کاهش رطوبت بسیار خشک و سرد است و این سرما و خشکی وارد دهان و حلق می‌شود و علاوه بر خشکی دهان، گلودرد را به همراه دارد.

فراموش نکنید که گرفتگی بینی معمولا با دراز کشیدن تشدید می‌شود. بنابراین هنگام دراز کشیدن و خوابیدن سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید.

گرفتگی بینی شما از چه نوعی است؟

گرفتگی بینی معمولا به دو شکل در افراد ایجاد می‌شود. از شایع ترین عوامل گرفتگی بینی التهاب مخاط بینی است که در دو حالت رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک وجود دارد. رینیت آلرژیک همان طور که از نامش پیداست نوع حساسیت زای گرفتگی بینی است که معمولا با علائمی چون گرفتگی بینی ، آبریزش بینی و احساس پری بینی، عطسه و خارش همراه است.

افراد مبتلا معمولا نسبت به آلرژن ها، مواد حساسیت‌زای غذایی، دارویی، شیمیایی و استنشاقی واکنش نشان می‌دهند. برخی تنها در فصول خاصی که مواد حساسیت زا فراوان است مانند بهار دچار گرفتگی بینی می‌شوند و گروهی نیز در تمام طول سال این مشکل را دارند.

رینیت غیر آلرژیک نوعی از گرفتگی بینی است که به دلایل غیرحساسیت‌زا ایجاد می‌شود و ربطی به مواد حساسیت‌زا ندارد، بلکه برخی عوامل هورمونی و استفاده از برخی داروها علت اصلی به شمار می‌روند. بارداری، دیابت، قاعدگی و کم کاری تیروئید می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده، باعث گرفتگی بینی شود.

استفاده از برخی داروها هم مانند قطره‌های بینی می‌تواند علائم گرفتگی بینی را تشدید کرده و وضعیت بیمار را به حال اول بازگرداند و نیز داروهایی که برای تنظیم فشار خون در دوران حاملگی به بیمار داده می‌شود، از عوامل مستعد کننده به حساب می‌آید.

برای آشنایی با درمان گرفتگی بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است