راههای تشخیص پولیپ بینی و درمان آن

راه های تشخیص پولیپ بینی :

تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی به راحتی امکانپذیر است . در موارد زیادی بیماران مراجعه می کنند و اظهار می دارند که مبتلا به پولیپ بینی هستند ، اما وقتی داخل بینی آنها را معاینه می کنیم ، اثری از پولیپ بینی  دیده نمی شود ، بلکه  شاخک های تحتانی بینی  آنها متورم شده و به درجاتی ، انسداد تنفسی برای آنها ایجاد کرده است .

در معاینه ، پولیپ بینی  از بزرگی شاخک های بینی  به راحتی افتراق داده می شود . پولیپ بینی ،  خاکستری رنگ و یا بی‌ رنگ است ، اما شاخکهای بینی  قرمز رنگ است . پولیپ بینی   قابل حرکت دادن است ، اما شاخکهای بینی  ثابت است و نمی‌ توان آنرا حرکت داد .

لمس شاخکهای بینی  دردناک است ، اما لمس پولیپ بینی  دردی را ایجاد نمی کند . آندوسکوپی و همینطور سی تی اسکن از سینوس ها نیز برای مشخص کردن اندازه پولیپ بینی  و میزان گرفتاری سینوس ها مفید هستند .

درمان پولیپ بینی چنانچه پولیپ بینی  ایجاد شد و اندازه آن به حدی رسید که باعث گرفتگی  بینی  گردید ، لازم است با عمل جراحی برداشته شود . از آنجایی که معمولا منشاء پولیپ بینی  از داخل سینوس هاست ، اگر فقط پولیپ بینی خارج شود ، احتمال عود آن بیشتر از وقتی است که علاوه بر خارج کردن  پولیپ بینی ، با آندوسکوپی داخل سینوس ها نیز از وجود پولیپ بینی  تخلیه شود .  در هر صورت احتمال عود  پولیپ بینی بعد از عمل جراحی وجود دارد . البته درمان ضدآلرژی برای به تعویق انداختن پیدایش پولیپ بینی  و یا کاستن از سرعت رشد آن موثر است .

عمل جراحی پولیپ بینی  ،  با هر دو روش نیمه بیهوشی یا بی هوشی کامل قابل انجام است . مدت عمل جراحی پولیپ بینی  حدود ۲۰ دقیقه است . بیمار همان روزی که بستری می شود ، عمل شده و همان روز نیز مرخص می شود . مصرف آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز بعد از عمل جراحی پولیپ بینی   و مصرف داروهای ضد آلرژی برای به تعویق انداختن عود پولیپ بینی لازم است .

نکات مورد توجه بیماران دارای پولیپ بینی :

 

 ۱ – پولیپ بینی از طریق داخل سوراخ های بینی برداشته می شود . لذا هیچ گونه برشی روی صورت یا بینی شما داده نمی شود و با این عمل شکل ظاهری بینی شما فرقی نمی کند .

۲ – معمولا پولیپ بینی با سینوزیت  همراه است که می توان هم زمان جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس را نیز انجام داد .

۳ – در صورت لزوم ، جراحی عمل  بینی ، جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی و یا کوچک کردن شاخک های بینی را نیز می توان به طور همزمان با برداشتن پولیپ بینیانجام داد .

۴ – احتمال عود پولیپ بینی بالاست ، چرا که علت پیدایش آن حساسیت بینی است و این حساسیت با عمل جراحی برطرف نمی شود . لذا به همان دلیلی که پولیپ بینی  ایجاد شده است ، احتمال دارد که چندین ماه و یا چندین سال بعد از عمل ، مجددا پولیپ بینی تشکیل شود .

جراحی پولیپ بینی در کلینیک دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، از سلامت بینی خود کاملا رضایت دارد.