راههای درمان گرفتگی بینی

ــــ  چگونه گرفتگی بینی را باز کنیم؟

 

تغییرات فصلی، ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی می توانند باعث بروز علائمی مانند گرفتگی بینی شوند. گرفتگی بینی با استفاده از تعدادی درمان های خانگی یا داروهای بدون نسخه قابل رفع است.

 

هرگز به طور همزمان از چند روش برای رفع گرفتگی بینی استفاده نکنید، به خصوص اگر قبلا درمان های طبیعی را امتحان نکرده اید. بعضی گیاهان دارویی با داروها تداخل می کنند، لذا هر نوع گیاه دارویی یا داروی شیمیایی را به طور جداگانه استفاده نمایید و با هم استفاده نکنید و حتما قبل از استفاده از هرگونه داروئی با دکتر متخصص مشورت نمایید.

 

1- اسپری های مخصوص بینی حاوی سرم فیزیولوژی برای درمان گرفتگی بینی :

 

این اسپری ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید. قبل از مصرف این اسپری، برای رفع گرفتگی بینی  به آرامی نفس خود را بیرون دهید و بعد از زدن اسپری فورا عطسه نکنید، یا نفس تان را بیرون ندهید.  عطسه کردن یا بیرون دادن نفس، تاثیر اسپری را  برای رفع گرفتگی بینی از بین می برد، زیرا محلول سرم فیزیولوژی باید مدتی در حفره بینی باقی بماند تا بتواند گرفتگی بینی  و خلط ها را از بین ببرد.

 

2- نوشیدن چای سبز برای رفع گرفتگی بینی :

 

نوشیدن چای سبز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و گرفتگی سینوس ها و در کل گرفتگی بینی  به علت آلرژی یا سرماخوردگی را باز می کند.

چای سبز، گرفتگی بینی را رفع می کند، زیرا حاوی مواد آنتی اکسیدانی است که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند. همچنین تمامی علائم ناشی از سرماخوردگی را برطرف می کند؛ مثل آبریزش بینی، تب و گلودرد.

چای سبز حاوی مواد مغذی ضد التهاب مثل ویتامین C و ال تِنین است.

۳- افزایش رطوبت محیط :

 

شما می توانید با استفاده از یک دستگاه بخور، میزان رطوبت هوای خانه خود را افزایش دهید. قبل از خوابیدن در شب، دستگاه بخور را روشن کنید تا بتوانید راحت تر در خواب نفس بکشید.

همچنین می توانید دو یا چند بار در روز و هر بار ۱۰ دقیقه، داخل سونا یا زیر دوش آب گرم بروید تا گرفتگی بینی تان باز شود . بخار آب گرم با افزایش رطوبت هوا، گرفتگی بینی را رفع می کند.

 

 

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است