رفع خونریزی بینی

بهترین وضعیت هنگام خونریزی بینی نشستن به صورت عمودی و سر کمی به طرف جلو است. خم کردن سر به عقب موجب وارد شدن خون به پشت حلق و تحریک تهوع می ‌شود.

اگر به‌ مدت‌ ۵ دقیقه‌ قسمت‌ جلویی‌ بینی‌ را در سمت‌ خون ریزی‌ به‌ روی‌ تیغه‌ بینی‌ با انگشت‌ دست ‌بفشاریم‌، بسیاری‌ از خونریزی بینی مهار می ‌شوند. به ‌بیماران‌ گوشزد می ‌شود که‌ پنبه‌ یا دستمال‌ در بینی‌ خود نگذارند، زیرا ممکن‌ است‌ هنگام‌ درآوردن‌ آن ها دچار مشکل‌ شوند و مخاط بینی‌ بیشتر دچار آسیب‌ شود.

اگر سابقه‌ خونریزی بینی شدید یا طولانی‌ وجود دارد یا در حین ‌معاینه‌، بیمار دچار افت فشار خون ‌شود، تعیین‌ سطح‌ هموگلوبین‌‌ جهت ‌تصمیم‌ گیری‌ در مورد ضرورت‌ تزریق‌ خون‌ به‌ بیمار الزامی‌ است‌.

رفع خونریزی بینی احتیاج‌ به‌ همکاری‌ بیمار و وسایل‌ معاینه‌ دقیق‌ دارد، ضمن آن که روش ‌های‌ متعددی‌ برای‌ توقف‌ خونریزی بینی‌ وجود دارد که‌ در بخش ‌های اورژانس توسط پزشکان عمومی به کار می ‌روند.

: ممکن است در موارد خاصی بنا به تشخیص پزشک برای رفع خونریزی بینی، روش سوزاندن رگ بینی لازم باشد، ولی در بیشتر موارد نیاز به چنین اقدامی نیست. سوزاندن رگ ‌های داخل بینی اگر دقیق نباشد خود ممکن است موجب عوارضی مانند چسبندگی داخل بینی و حتی سوراخ ‌شدگی تیغه بینی شود.

در مواردی‌ که‌ محل‌ خونریزی بینی در قسمت ‌های عمقی ‌تر بینی و غیر قابل ‌تشخیص‌ است‌، این خونریزی های بینی نیازمند به‌ ارزیابی‌ توسط متخصص‌ گوش‌، گلو و بینی‌ است‌. در این موارد با اندوسکوپی تشخیصی بینی می‌ توان دقیقا محل خونریزی بینی را تشخیص داد.

خونریزی بینی در کودکان، سطحی ‌تر و در قسمت‌ های جلوتر بینی است و با وجود آن که به سادگی قابل کنترل و درمان است موجب نگرانی بیش از اندازه والدین می‌ شود.

پیشگیری از خونریزی بینی

برای پیشگیری از ادامه خونریزی بینی هنگامی‌ که‌ خونریزی بینی ‌بند آمد یا در کسانی که به خون ریزی‌های جزئی مکرر دچار هستند، استفاده‌ از قطره‌ کلرور سدیم‌، مرطوب کردن هوای تنفسی، اجتناب‌ از دستکاری‌ داخل‌ بینی‌ و استفاده‌ روزانه‌ از پماد مناسب‌ برای چرب نگاه داشتن‌ تیغه‌ بینی‌ می ‌تواند مفید باشد.

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است