رفع چین و چروک صورت با تزریق بوتاکس، مزایا و عوارض آن

در ابتدا بهتر است چروک ها و انواع آن را بهتر بشناسیم، چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

  1. چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles) که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند.
  2. چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

تزریق بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.حدود ۲۰سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروکهای فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف میشد.

این به دلیل فلج شدن عضلات زیر این چینها بود.برای همین مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زیر پوست تزریق شد و مشاهده کردند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چین و چروک صورت، پیشانی و دور چشم کاهش شدیدی پیدا کرد و حتی تعدادی از بیمارانی که سردرد داشتند بهبود پیدا کردند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس فرم رقیق و خالص توکسین بوتولینوم است که در شل کردن عضلات بسیار موثر است.این دارو با اسامی تجاری مختلفی در بازار وجود دارد که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.در این مقاله از کلمه بوتاکس به عنوان سم بوتولینوم استفاده شده است.

روش درمان

iStock_000014390139Small-300x199

در روش تزریق بوتاکس میتوان مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخله عضلات زیر چروک صورت تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کنّنده چین میشود و نتیجتاً چروک فعال محو میشود. برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و درمان چروک دور چشم بسیار عالی عمل میکند.

کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،چروک پیشانی و خطوط دور چشم است. تزریق در این مناطق بر لبخند بیمار هیچ اثری ندارد.احساس پوست در این مناطق کاملا طبیعی است و تزریق بر عضلات نواحی دیگر هیچ اثری ندارد. نکته ای که باید توجه کرد اینکه بوتاکس حتما باید برای چینهای فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود.

با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.بعد از تزریق هم با گذشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد.

هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.مزیت تزریق بوتاکس خط خنده این است که موقع خنده،اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمیشود.برای مادران باردار و شیرده و همچنین افراد با بیماری های  عصبی عضلانی نظیر میاستنی گراویس  تزریق بوتاکس ممنوع است.

مزایا

 تزریق بوتاکس روش سریع و موثر برای رفع چروک است.مدت تزریق بوتاکس بین ۲۰-۱۰ دقیقه است.شروع اثر بوتاکس بین۷-۴ روز است.مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است،حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از کاری که بر روی بیمار انجام شده مشاهده نمیشود.اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۹-۳ ماه طول میکشد.اگر هر سه ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود،به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر میشود یعنی عملاً با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانیتری حاصل میشود.به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن و غیر جراحی برای جوانسازی پوست است

عوارض

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و یا عمل لیزر ناحیه صورت را به تازگی انجام داده باشند، نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند، اگرچه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی مانند سرماخوردگی و حتی کهیر ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

همانطور که می دانید بوتاکس دارویی است که برای درمان چروک صورت و بدن بیماری های مختلف مانند دیستونی عضلات گردن۲ ، بلفارواسپاسم۳ ( اسپاسم پلک چشم ) ، استرابیسم۴ ( انحراف چشم ) ، تعریق بیش از حد۵ در نواحی مانند زیربغل ، برخی سردردها مانند میگرن۶ ، و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. این کاربردها اکثرا" بعد از تحقیقات مفصلی که طی سالهای متمادی از سوی معتبرترین سازمانها و مراکز پزشکی صورت گرفته تایید شده و به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرارمی گیرند.

از سوی دیگر می دانیم که هردارویی عوارضی دارد . این عوارض به میزان تجویزشده دارو و ویژگی ها و احیانا" بیماری های زمینه ای فرد بستگی دارند. ما هرگز داروهای مفید را بخاطر عوارضشان کنار نمی گذاریم . در بروشور داروهای مختلف همواره به لیست بلندی از عوارض برمی خوریم که برخی کم اهمیت و برخی هم مهمند.

گذشته از این اگرهم پزشکی درنحوه کاربرد داروی خاصی اشتباه کرد و به دلیل آن اشتباه، عوارضی در بیمار پدیدار شد در صدد محکوم کردن و حذف دارو برنمی آییم.

مقدار بوتاکس که برای رفع چین و چروک های صورت مورد استفاده قرارمی گیرد ، خیلی کم و در حدود چند دهم یا چند صدم مقداری است که برای سایر موارد فوق الذکر مصرف می شود وضمنا" بوتاکس برای رفع چین وچروک هرگز در کودکان ویا کسانی که بیماری های عصبی دارند تزریق نمی گردد.