رفع کیپ بودن بینی

گرفتگی و کیپ بودن بینی یکی از معمول‌ترین پیامدهای فصل سرد زمستان است و اکثر مردم در این فصل از سال از کیپ شدن بینی بر اثر ویروس‌هایی که ظاهرا در هوا پخش هستند، رنج می‌برند.ممکن است بعد از عمل جراحی بینی نیز بینی دچار گرفتگی شود؛ برای درمان گرفتگی بینی بعد از عمل باید با پزشک خود مشورت نمایید.

یکی از اشتباهاتی که مردم اغلب در برای رفع کیپ بودن بینی انجام می‌دهند، دائما فین کردن یا بالا کشیدن مخاط بینی است این کار مشکل کیپ شدن بینی را تشدید می‌کند چون مخاطی که از این طریق به بینی می‌رود می‌تواند موجب بروز عفونت شود.

بینی را با شدت تخلیه نکنید

افرادی که دچار کیپی بینی همیشگی هستند، باید از تخلیه بینی‌شان با فشار و بشدت خودداری کنند.

از آنجا که بینی به گوش میانی متصل است، وارد آمدن فشار ناگهانی به پرده گوش با تخلیه شدید بینی می‌تواند به وارد آمدن آسیب به پرده گوش و در مواردی پارگی آن منجر شود. به همین علت، شست‌وشوی بینی با سرم‌های نمکی به طور روزانه و هر چند ساعت یک بار برای رفع کیپ بودن بینی توصیه می‌شود.

تشخیص کیپ بودن بینی

شاید بسیاری از افراد با بینی‌شان که نمی‌توانند از طریق آن براحتی نفس بکشند، به نوعی همزیستی دست پیدا کرده باشند؛ اما کیپ بودن بینی درمان‌نشده می‌تواند به بیماری‌هایی چون مشکلات خواب، عفونت گوش، آسم و حتی عوارضی چون خرخر کردن تبدیل شود.

همچنین اکثر افرادی که مبتلا به کیپ بودن بینی هستند، معمولا با دهان باز تنفس می‌کنند و همین امر باعث خشکی دهانشان می‌شود. رفع کیپ بودن بینی در نوزادان و کودکان نیز از ‌نظر تنفسی بسیار اهمیت دارد.

مهم‌ترین راه تشخیص، بعد از گرفتن علائم بیماری و این‌ که بیمار از چه موقع دچار کیپ بودن بینی شده و شدت کیپ بودن بینی بیمار چقدر بوده، معاینه پزشک است.

یعنی در اغلب موارد، از طریق معاینه داخل بینی، علت کیپ بودن بینی مشخص می‌شود. در مواردی که علت کیپ بودن بینی از طریق معاینه قابل تشخیص نباشد، از طریق آندوسکوپی، رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن می‌توان مشکل را ارزیابی و برای تجویز درمان‌های دارویی یا حتی جراحی تصمیم‌گیری کرد.

برای آشنایی با  درمان کیپ شدن بینی نوزادن روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است