روانکاوی متقاضیان عمل بینی

سالانه ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار عمل جراحی زیبایی بینی در کشور انجام می‌شود که اغلب این افراد در گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال قرار دارند .

در عمل زیبایی بینی پسران باید بینی پسرانه و بینی دختر باید دخترانه باشد.

پزشکان و متخصصان زیبایی نباید به آسانی در برابر هر تقاضا ، عمل بینی را انجام دهند ، اصولا انجام اعمال زیبایی بینی برای پسران قبل از ۱۸ سالگی و برای دختران قبل از ۱۷ سالگی ممنوع است.

ظاهرا ارتباطی بین عمل زیبایی بینی و روانشناسی وجود ندارد ، اما تغییرات شگرفی که در کنش و شخصیت شخصی که عیبی از بینی اش برداشته می شود این مسأله را در ذهن روانشناسان  و جراحان پلاستیک به وجود آورد که عمل بینی تأثیر به سزا و ماندگاری در جنبه های مختلف شخصیت انسان می گذارد. به نظر می رسد که تغییر تصویر ذهنی در بسیاری از موارد ، شخصیت کاملاٌ جدیدی می آفریند. عمل بینی ممکن است فایده های بسیاری داشته باشد که بارزترین آن بهتر کردن فیزیکی است که ایرادی دارد، ولی ظاهر فیزیکی ما عمیقاٌ از افکا درونی، احساسات، فهم، اهداف و تمایلات ما سرچشمه می گیرد. در زندگی روزمره ی ما از محل کار تا فعالیت های اجتماعی دیگر، ما مایلیم بدنمان زیبا به نظر بیاید نه تنها از نظر حفظ سلامتی بلکه  به لحاظ ظاهری نیز زیبا به نظر بیاید.

ما متناسب با اتفاقات لباس می پوشیم، موها و ناخن هایمان را درست می کنیم و آرایش می کنیم و از عطر و ادکلن استفاد ه می کنیم. ما تلاش می کنیم نه تنها خودمان را به  صورت قابل قبولی نمایش دهیم بلکه ظاهر بیرونیمان به گونه ای باشد که احساس غرور کنیم. ما به دنبال احترام برای  بدنمان هستیم و مازاد بر احتیاجمان می خواهیم زیبا و جذاب باشیم. وقتی هیچ کدام از این کارها را نمی کنیم ممکن است، شلخته،  بی انگیزه و کمتر قادر باشیم تا وظایفمان را انجام دهیم

وقتی به طور کامل با بدنمان راحت نیستیم، سطح اعتماد به نفس پایین می آید. تأثیر عمل بینی برای خیلی ها را می توان با کاهش وزن مقایسه کرد. کسانی که سعی کرده اند و چند پوندی وزن کم کرده اند پیشرفت هایی مثل احساس جوانی دوباره، جذابیت و اعتماد به نفس بیشتری دارند،زیرا که دیدن تغییرات فیزیکی می تواند خیلی تحسین بر انگیز باشد. بعد از عمل بینی تغییرات فیزیکی که رخ می دهد می تواند امیدبخش باشد.

در بعضی از متقاضیان عمل بینی چون شخصیت وسواسی دارند ممکن است با عمل جراحی مانند عمل بینی تا حدودی احساس کنند آن خلأ روانی پر شده است اما متاسفانه بارها و بارها برای ترمیم به پزشک خود مراجعه می کنند. این تیپ افراد وقتی با عمل بینی و ترمیم های مکرر راضی نمی شوند سراغ اعمال جراحی زیبایی دیگری می روند و هیچ وقت از چهره خود رضایت کامل ندارند ، توصته می شود از متقاضیان عمل بینی با خصوصیات ذکر شده صرف نظر کرد .

در بعضی از افراد که بینی بزرگ و یاناموزونی دارند و این موضوع آنها را اذیت و فکرشان را مشغول کرده است، عمل بینی تا حدودی اعتماد به نفس را در آنها افزایش می دهد.

برای " افسردگی بعد از جراحی بینی" کلیک کنید .