روش عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی در اتاق عمل ، در شرایط کاملاً استریل قابل انجام است. مدت زمان عمل جراحی بینی به طور متوسط یک الی دو ساعت می باشد . ولی در مواردی که بینی مشکلات بیشتری داشته باشد و یا نیاز به اقدامات بیشتری نظیر اصلاح انحراف بینی – برداشت پولیپ بینی و یا کارهای ترمیمی و یا پیوند از مناطق دیگر باشد زمان بیشتری طول می کشد.

عمل جراحی بینی با بی حسی موضعی به تنهایی توصیه نمی شود و ایجاد یک خواب سبک و بی دردی عمیق توسط متخصص بیهوشی همواره مکمل عمل بی حسی موضعی بینی است و سبب می شود که ضمن پرهیز از خطرات بیهوشی عمومی ، بیمار در یک وضعیت راحت و بدون درد ، به راحتی مراحل عمل جراحی بینی را تحمل کند و خاطره بدی از عمل جراحی بینی در ذهن او به وجود نیاید .

عمل جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و بنابر نظر جراح و مشکلات بینی ، روش انتخابی به بیمار پیشنهاد می شود. عموما جراحان با تجربه ترجیح می دهند که در عمل جراحی های بینی های کج و تصادفی که دسترسی به نواحی عمقی تر بینی مورد نیاز است و یا در مواردی که ضرورت انجام پیوند (گرافت) استخوانی و غضروفی و جود دارد و یا با باز سازی نوک بینی نیاز به دید کافی و دقت بیشتری دارد و همچنین در بیماران مبتلا به شکاف لب و شکاف کام از روش باز استفاده نمایند.

در روش باز عمل جراحی بینی با باز کردن پوست موجود بر روی تیغه بین دو سوراخ بینی ، ابتدا پوست بینی از ساختمان غضروفی و سپس استخوان بینی جدا شده و بعد از انجام اعمال و تکنیک های ضروری بر روی اسکلت بینی مجددا پوست به محل سابق خود برگردانده شده و ترمیم می شود و چنانچه به طور دقیق و ظریف ترمیم شود فاقد اسکار و عوارض خواهد بود . در این روش مخاط بینی و فضای داخل حفرات بینی بدون دستکاری باقی می ماند.

در روش بسته که شایع ترین روش عمل جراحی بینی است برش های لازم برای عمل جراحی بینی از طریق سوراخهای بینی بر روی مخاط داخلی بین غضروف و استخوان ها انجام شده و با ایجاد یک تونل مناسب ، جراحی از این مسیر انجام می شود.

سپس در پایان با بستن محل برش ها بدون اینکه نیاز به بریدن و یا بخیه بر روی پوست بینی باشد عمل جراحی بینی خاتمه می یابد . در طی عمل جراحی بینی بنابر نیاز ممکن است «قوز بینی» یا برجستگی بینی که شامل غضروف های جانبی و پشت بینی و استخوان بینی است برداشته شود ، سپس با جمع کردن دو طرف استخوان ها ، بینی بیمار از طرفین جمع و کوچکتر می شود .

پس از این مرحله در ناحیه نوک بینی و بر اساس تکنیک مورد نظر جراح غضروف های این منطقه خارج و بعد از اصلاح و حذف قسمت های برجسته و اضافی و ایجاد یک شکل جدید در محل مناسب تثبیت می شود . و چنانچه بیمار دارای مشکلات داخلی بینی نظِیر انحراف تیغه بینی یا پولیپ بینی باشد موارد فوق همزمان با این عمل جراحی بینی برطرف خواهد شد . همچنین در صورتیکه بیمار نیاز به کوچک کردن پره های بینی و یا سوراخ بینی داشته باشد نسبت به این امر اقدام لازم صورت می گیرد. سپس در پایان عمل جراحی بینی تمامی بخش های بینی در کنار همدیگر قرار گرفته تناسب جدید بینی با صورت کنترل می شود و سرانجام با گذاشتن نوار آغشته به پماد آنتی بیوتیک داخل بینی پانسمان می شود و به وسیله چسب پوست بینی بر روی ساختمان جدید بینی شکل داده می شود و به وسیله گچ گیری و یا استفاده از محافظ های پلاستیکی و فلزی ، قالب های مورد نظر برای بینی ایجاد می شود.

انتخاب قالب های گوناگون بینی بنابر تجربه و انتخاب جراح و میزان حجم کارهای انجام شده در طی عمل جراحی بینی صورت می گیرد و هیچکدام مزیتی بر دیگری ندارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است