سرطان نازوفارنکس حفره بینی

علایم سرطان نازوفارنکس

از آنجایی که نازوفارنکس درمسیر عبور غذا نمی باشد ، ضایعات اولسراتیو این ناحیه به ندرت موجب درد می شوند . وجود سوراخ شیپور استاش در نازوفارنکس نقش اساسی در پیدایش علایم سرطان نازوفارنکس حفره بینی دارد . فشار توده ای در نازوفارنکس بر روی سوراخ شیپور استاش مانع از باز شدن آن می شود ، در نتیجه مایع ترانسودایی درگوش میانی تجمع می یابد و بیمار دچار اوتیت میانی همراه با افیوژن می شود . در این حالت بیمار از احساس پری گوش و احساس کاهش خفیف تا متوسط شنوایی رنج می برد . غالبا“ درد وجود ندارد ، مگر مایع گوش بطور ثانویه عفونی شود .

آنژیوفیبروم یکی از سرطان های نازوفارنکس حفره بینی است که تقریبا“ همیشه در پسرهای نوجوان دیده می شود . این بیماران با سابقه انسداد بینی و اپیستاکسی مکرر مراجعه می نمایند .

سرطان نازوفارنکس حفره بینی از طریق معاینه قدامی بینی دیده نمی شوند ، مگر اینکه سرطان نازوفارنکس حفره بینی بسیار بزرگ باشند . در تمامی بیماران دچار انسداد بینی و یا احساس پری گوش معاینه نازوفارنکس الزامی است . هر چند آدنوییدها معمولا“ قبل از ۱۰ تا ۱۱ سالگی آتروفی می شوند ، اما در مواردی ممکن است درسنین جوانی نیز وجود داشته باشند .

شایعترین سرطان نازوفارنکس حفره بینی از نوع خوش خیم پس از بافت آدنویید ، آنژیوفیبروم نازوفارنکس است . تشخیص قطعی آنژیوفیبروم نازوفارنکس به وسیله آنژیوگرافی است که یک توده عروقی را نشان می دهد . سرطان آنژیوفیبروم نازوفارنکس از نظر بافتی خوش خیم است ، اما بعلت محل آناتومیک آن و تمایل سرطان آنژیوفیبروم نازوفارنکس به عود موضعی ، باید نظیر یک بدخیمی تحت درمان تهاجمی قرار گیرد .

شایعترین بدخیمی این ناحیه اسکواموس سل کارسینوما است . نحوه رفتار این کارسینومای اپی درمویید با رفتار کارسینوم های برخاسته از سایر نواحی آناتومیک تفارت بارزی دارد . این بدخیمی در کشور چین شایع است . شواهدی در مورد ارتباط آن با ویروس اپشتین – بار وجود دارد .

عوامل خطرزا : احتمالا“ ارتباطی بین بدخیمی های نازوفارنکس و مصرف سیگار و الکل وجود ندارد . این بیماری در ناحیه ای از چین شیوع بالایی دارد که شاید بعلت مصرف نوعی ماهی نمکسود در این ناحیه باشد .

شرح حال و معاینه فیزیکی : اکثر سرطان های نازوفارنکس حفره بینی علایم مبهمی دارند و معاینه نازوفارنکس نیز دشوار است. تاخیر در تشخیص تومورهای خوش خیم و بدخیم نازوفارنکس حفره بینی خطرناک است . وجود انسداد بینی به همراه خونریزی راجعه از بینی در یک پسر جوان و وجود اوتیت میانی سروز یکطرفه در یک فرد بالغ نشانه های هشدار دهنده هستند و انجام معاینه دقیق نازوفارنکس را الزامی می سازد .

درمان سرطان نازوفارنکس

تومور اولیه : تومورهای نازوفارنکس حفره بینی با هر اندازه ای که باشند ،‌ غالبا“موجب تغییراتی در یک یا هر دو سوراخ شیپور استاش شده ، با پیدایش علایم مذکور در بالا همراه هستند . دراین تومورها متاستازهای لنفاتیک شایع است.

غدد لنفاوی گردن : اکثرتومورهای سرو گردن به غدد لنفاوی ژوگولار همان طرف متاستاز می دهند ، اما بدخیمی های نازوفارنکس تقریبا“ به طور انحصاری غدد مثلث خلفی را درگیر می نمایند . معمولا“ متاستاز به غدد لنفاوی به صورت دو طرفه یا به طرف مقابل در مراحل زودرس اتفاق می افتد .

متاستازهای دور دست : به نظر می رسد متاستاز به ریه ها شایعترین متاستاز دوردست باشد .

در ایالات متحده روش اصلی درمان آنژیوفیبروم نازوفارنکس ، اکسیزیون جراحی است . در مواردی قبل از انجام درمان عمل جراحی سرطان نازوفارنکس حفره بینی شرایین اصلی خون دهنده به تومور را آمبولیزه می کنند تا از میزان اتلاف خون حین عمل کاسته شود . روش درمانی دیگر سرطان نازوفارنکس حفره بینی ، رادیوتراپی است ، البته پزشکان ایالات متحده مخالف درمان سرطان نازوفارنکس حفره بینی با رادیوتراپی در بیماریهای خوش خیم هستند ،‌زیرا ممکن است درمراحل بعدی عمر ، دچار بدخیمی های ناشی از اشعه شوند .

اکثر بدخیمی های نازوفارنکس از طریق درمان جراحی غیر قابل دسترسی هستند و درمان رادیوتراپی روش درمانی اصلی در مورد سرطان های نازوفارنکس حفره بینی است . پس از درمان در بیمارانی که اثری از سرطان نازوفارنکس حفره بینی آنها نمانده است ، ‌ولی غدد لنفاوی گردن به طور پابرجا یا راجعه درگیر است ، عمل جراحی روی گردن الزامی است.

برای آشنایی با درمان تومورهای بینی و سینوس روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است