سینوزیت در کودکان

در کودکان تکامل سینوسها تا حدود ۲۰ سالگی ادامه دارد ولی کودکان نیز می توانند به سینوزیت مبتلا شوند. تشخیص سینوزیت در کودکان مشکل است زیرا عفونتهای تنفسی در آنها بسیار شایعتر بوده و همچنین علائم سینوزیت در کودکان می توانند خفیف بوده و تشخیص سینوزیت در کودکان را مشکل کنند. علائم زیر در کودکان می تواند ناشی از سینوزیت بوده و باید در صورت مشاهده آنها به پزشک مراجعه کرد :

-  گاهی سینوزیت در کودکان همراه با سرماخوردگی است که بیش از ۱۴-۱۰ روز طول کشیده و گاهی با تب خفیف همراه است.

- ترشحات بینی غلیظ برنگ زرد – سبز نشانه سینوزیت در کودکان است.

-  ترشحات پشت حلق که گاهی باعث گلو درد ، تنفس بدبو،سرفه ، تهوع و یا استفراغ می شود از علائم سینوزیت در کودکان است.

-  سردرد ( معمولاً زیر ۶ سال وجود ندارد )

-   تحریک پذیری یا خستگی ناشی از سینوزیت

- ممکن است سینوزیت در کودکان با تورم اطراف چشم همراه باشد.

 اگر علیرغم درمان مناسب طبی سینوزیت در کودکان این علائم پا برجا ماند، باید بدنبال پیدا کردن یک عامل

زمینه ای که باعث سینوزیت می شود، بود که در این میان باید حتماً حساسیت  و عفونتهای مکرر تنفسی بعنوان عوامل زمینه سینوزیت در کودکان ای در نظر گرفته شوند.

عوارض سینوزیت

نادر است اما میتواند خطرناک باشد

۱-عفونت استخوانهای صورت(osteomyelitis

2-عفونت پرده های مغز، مننژیت(meningitis

3-انتشار عفونت به خارج سینوس و ایجاد آبسه در کاسه چشم، سر و یا نسوج صورت

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت باکتریائی باید با آنتی بیوتیک مناسب صورت گیرد. علاوه بر آنتی بیوتیک گاهی اسپرهای دهان و یا بینی و  یا قطره های ضد احتقان ممکن است برای رفع احتقان تجویز شود، گرچه باید از مصرف اسپری بینی و قطره بدون تجویز پزشک به مدت طولانی خودداری کرد. همچنین تنفس در هوای مرطوب و شستشوی بینی با محلولهای استریل نیز می تواند مفید باشد

گاهی درمان سینوزیت به یک آنتی بیوتیک جواب نمی دهد.این بعلت مقاومت باکتری به این آنتی بیوتیک است که این پدیده درمان سینوزیت را مشکل می کند . بیماران می توانند با توجه به توصیه های پزشک از بروز این حالت جلوگیری کنند. اگر به هر دلیل برای شما توسط پزشک آنتی بیوتیکی تجویز شد، توجه داشته باشید که در تمام طول مدت تعیین شده باید آنتی بیوتیک را مصرف کنید و اگر پس از چند روز احساس بهبودی کردید، هرگز درمان سینوزیت خود را قطع نکنید چون این کار باعث ایجاد باکتریهای مقاوم می شود

اما درمان سینوزیت مزمن کمی متفاوت است. گرچه گاهی آنتی بیوتیک درمانی شدید، برای آن انجام می شود ولی گاهی برای درمان سینوزیت نیاز به جراحی است تا انسداد ایجاد شده در مسیر سینوس رفع شود. علاوه بر جراحی باز، امروزه درمان جراحی سینوزیت با کمک اندوسکوپ نیز میسر شده است. با این وسیله جراح می تواند مستقیماً داخل سینوس را مشاهده کند و همزمان هر عاملی که غیر طبیعی بنظر می رسد مثل بافت بیمار و یا پولیپ بینی را برداشته و یا کانالهای باریک بین سینوسها را پاک کند.

برای آشنایی بیشتر با  " درمان سینوزیت " روی لینک کلیک کنید .