سینوزیت: علائم، درمان

درد ناحیه پیشانی یا بین چشم ها، درد دندان های فوقانی، احساس پری در صورت و گرفتگی بینی می توانند به علت یکی از شایع ترین علل مراجعه به مطب پزشکان باشند: سینوزیت

سینوس ها، حفره های هوایی

سینوس ها فضاهای پر ازهوایی در داخل جمجمه شما هستند که با غشاهای مخاطی پوشیده شده اند. چهار سری سینوس وجود دارد:  سینوس های پیشانی در بالای چشم ها، دو سینوس فکی در پشت استخوانهای گونه دو طرف، سینوس های اتمویید: ۱۸-۲۲ حفره مثل کندوی عسل پشت پل بینی، سینوس های اسفنوئید پشت بینی و زیرمغز .

سینوس ها مثل اثر انگشت در هر شخص با دیگران متفاوتند.

سینوزیت چیست؟

ساختمان های کوچک شبیه مو به نام مژک ها (cilia) که در اینجا بزرگنمایی شده اند کمک میکنند تا ترشحات مخاطی از روی پوشش داخلی سینوس به سمت یک خروجی حرکت کنند. تمام سینوس های شما به داخل بینی راه می یابند تا تبادل هوا و ترشحات مخاطی امکان پذیر باشد.عفونت یا آلرژی بافت های سینوس را ملتهب، قرمز، و متورم می کند. این حالت سینوزیت نامیده میشود.

سینوزیت معمولا" با التهاب ناشی از سرماخوردگی، حساسیت، یا محرک ها شروع می شود اما ممکن است به اینجا ختم نشود.سرما خوردگی، حساسیت، و محرک ها باعث تورم بافت های سینوس می شوند.

سینوزیت باعث ناراحتی های زیادی میشود. بسیاری از مردم گرفتگی بینی و درد یا احساس فشار در نقاط متعدد صورت یا دندان ها دارند. معمولا" ترشح بینی وجود دارد که ممکن است زرد، سبز، یا روشن باشد. علائم دیگر سینوزیت ممکن است شامل بیحالی، کاهش حس بویایی و/ یا چشایی، سرفه، گلودرد، بوی بد دهان، سردرد، درد هنگام خم شدن به جلو و تب باشند.

ترشح زرد یا سبز می تواند به معنی عفونت باکتریایی باشد. حتی در این مورد، سینوزیت حاد باکتریایی معمولا" در طی یک تا دو هفته از بین میرود. اگر احساس میکنید رو به بهبودی نیستید و علائم پایدار و شدید هستند یا اینکه تب دارید، وقت ملاقات با پزشک فرا رسیده است.

سینوزیت مزمن

 التهاب حفره سینوس اگر بیشتر از ۳ ماه طول بکشد، سینوزیت مزمن است.اگرچه باکتری ها اغلب در سینوس های بسته شده تجمع می یابند، ولی در عفونت های باکتریایی تنها علت سینوزیت مزمن نیستند.اشکالات ساختمانی، حساسیت ها، پولیپ های بینی، نقائص سیستم ایمنی، و بیماری های دندانی هم ممکن است موجب مشکلات مزمن سینوس شوند.

درمان سینوزیت ناشی ار آلرژی

شستشوی بینی با محلول سرم نمکی می تواند در بهبود سینوزیت ناشی از آلرژی موثر باشد. اسپری های استروئیدی بینی هم ممکن است در ناراحتی های سینوسی ناشی از حساسیت موثر باشند. آنتی هیستامین ها هم ممکن است کمک کننده باشند، به خصوص در موارد عطسه و آبریزش بینی.

درمان سینوزیت مزمن هنوز یک معضل است:

درمان سینوزیت مزمن مشکل است. قدم اول کنترل عوامل مستعد کننده سینوزیت مثل رفع محرک های محیطی است. برای بهبودی علائم سینوزیت ، پزشکان اسپری های استروئیدی بینی یا آنتی بیوتیک تجویز می کنند اما در مطالعات دقیق کارآمدی هیچکدام از این ها ثابت نشده است. جراحی آندوسکوپیک سینوس حداقل بهبودی متوسطی را موجب می شود اما این اولین قدم درمانی سینوزیت نیست.

فقط یک لایه نازک استخوان سینوس های شما را از مغزتان جدا می کند. اگر عفونت سینوس از استخوان بگذرد می تواند باعث عفونت پوشش مغز- مننژیت- شود یا حتی خود مغز دچار عفونت شود. هر دو مورد خطر جانی دارند. همچنین امکان گسترش عفونت به کاسه چشم و عفونت دور چشم و کوری احتمالی وجود دارد. عوارض با شدت کمتر عبارتند از حملات آسم و از بین رفتن حس بویایی یا چشایی.

برای مطالعه " درمان سینوزیت " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است