سینوزیت ناشی از انحراف بینی

علاوه بر عواملی مانند آلرژی‌ها، سرماخوردگی، عفونت‌ها و نقص سیستم ایمنی که ممکن است هر فردی را مستعد ابتلا به سینوزیت کند، اختلالات آناتومیک و ساختار سینوس‌ها نیز در ابتلا به سینوزیت نقش دارد، همان‌طور که می‌دانید سینوس‌ها حفراتی توخالی در اطراف بینی هستند که توسط مجاری باریکی به داخل بینی راه دارند و از این طریق، ترشحات داخل سینوس‌ها را به‌وسیله مژک‌های مخاط تنفسی به داخل بینی تخلیه می‌کنند.

هر علتی که باعث شود دهانه تخلیه سینوس‌ها به بینی تنگ یا بسته شود (این علت می‌تواند انحراف تیغه بینی، پولیپ و بزرگی شاخک‌های بینی و... باشد) باعث تجمع ترشحات در سینوس‌ها می‌شود و به‌دنبال آن سینوزیت و عفونی شدن این بخش از بدن رخ می‌دهد.

آلرژی نیز یکی از عواملی است که باعث تورم و بسته شدن دهانه سینوس‌ها می‌شود و سینوزیت آلرژی را به‌وجود می‌آورد. گاهی دیده شده یک سینوزیت چرکی روی یک سینوزیت آلرژی سوار می‌شود و سیر بیماری را بدتر می‌کند. بنابراین گاهی تنها مصرف دارو برای درمان آن کفایت نمی‌کند بلکه دخالت‌های جراحی نیز لازم خواهد بود. مانند جراحی لوزه سوم، پولیپ و انحراف بینی و آندوسکوپی سینوس.

جراحی انحراف بینی در بهبود سینوزیت موثر است. انحراف بینی یا سینوزیت مزمن با علائمی که بیمار دارد مشخص می‌شود.

پس از جراحی انحراف بینی و با شست و شوی سینوس‌ها و تخلیه پلیپ بینی معمولاً وضعیت سینوزیت بیمار به مرور زمان بهتر می‌شود.

سینوزیت و انحرلف تیغه میانی

ابتلا به سینوزیت مزمن در اثر اختلالات میکروآناتومیک خصوصاً راه های هوایی باریک و نواحی تماس مخاطی در بینی و سینوس ها ایجاد می شود. از جمله عوامل زمینه ساز می توان از انحراف سپتوم بینی نام برد.

ارتباط قوی بین افزایش شدت انحراف بینی و شدت سینوزیت وجود دارد.بین افزایش شدت سینوزیت و افزایش شدت انحراف تیغه ی بینی با افزایش سن ارتباط معناداری وجود ندارد.