سینوزیت و درد در پیشانی،بینی و زیر چشم

سینوزیت و درد در پیشانی ،بینی  و زیر چشم :

چرا وقتی دچار سینوزیت  می‌ شویم، پیشانی، بینی و حتی زیرچشم‌ها درد می ‌گیرد؟

سینوزیت، التهاب و ورم سینوس هاست. به هر علتی مخاط سینوس ‌هایی که در حفره‌های استخوان جمجمه و صورت قرار دارند، دچار ورم شود، سینوزیت رخ می ‌دهد. علت این التهاب ممکن است سرماخوردگی، حساسیت فصلی، هوای آلوده و حتی مواد شوینده شیمیایی مانند سفیدکننده ها باشد.

انواع سینوس ها در صورت :

۱-سینوس‌های فکی در زیر چشم.

۲-سینوس‌های پیشانی .

۳-سینوس‌های پرویزنی بین چشم‌ها و بینی  .

 ۴-سینوس های‌ شب‌ پره‌ای که پشت چشم‌ ها قرار دارند.

سینوس‌ها از دوران تولد نوزاد به تدریج رشد می‌ کنند و بزرگ می‌ شوند.  سینوس‌ها  در ۱۸ تا ۲۰ سالگی به حداکثر رشد خود می ‌رسند. ترشحات سینوس‌ها از طریق مجرایی به بینی راه می ‌یابند. اگر به هر دلیل این مجرا مسدود شود، سینوزیت رخ می ‌دهد. باقی ماندن ترشحات در سینوس‌، موجب عفونت سینوس  می ‌شود.

دلیل رایج بودن سینوزیت در فصل سرما :

آلرژی و سرماخوردگی می ‌تواند موجب سینوزیت شود.

انحرافات تیغه بینی  که راه انتقال ترشحات سینوس به بینی  را می بندد، می‌ تواند موجب سینوزیت شود.

پولیپ ‌های داخل بینی  هم با انسداد راه ارتباطی بین سینوس ها و بینی، موجب سینوزیت می ‌شوند.

گاهی این راه ارتباطی باز است، ولی مژه‌های سینوس در اثر عاملی مانند خشکی هوا، آلودگی هوا و سیگار ، فلج شده و ترشحات را خارج نمی‌ کنند. این که کسی هنگام پایین آوردن سرش(مثلا موقع سجده)،دچار سردرد شود، علائم سینوزیت است؟

شاید. سینوزیت علائم متفاوتی دارد. درد یکی از علائم آن است. هنگام درگیری هر کدام از سینوس ها، نقطه اوج درد در آن سینوس احساس می‌ شود. اغلب درد پیشانی و سنگینی پیشانی در درگیری هر کدام از سینوس ‌ها وجود دارد و هنگام پایین آوردن سر و یا حرکت سر به سمت جلو بیشتر به وجود می آید. درد پس از یک تا دو ساعت استراحت طولانی، مانند خواب شبانه خودش را بیشتر نشان می‌ دهد. بنابراین باید به درمان سینوزیت مزمن توجه بیشتری نشان داد.

وجود ترشحات زرد و سبز در پشت حلق از علایم دیگر سینوزیت است.

احتقان و آبریزش بینی هم ممکن است نشانه سینوزیت باشد.

گاهی درد در دندان‌های فوقانی می‌ تواند نشانه سینوزیت فکی باشد.

وجود ترشحات غلیظ در پشت حلق موجب بوی بد دهان و اختلال در حس چشایی و تشخیص بو و مزه غذاها می‌ شود و توجه  به درمان سینوزیت را نشان میدهد .

اغلب سنگینی و سردرد علت اصلی شکایت بیماران است. چرا وقتی سرما می‌ خوریم، گاهی به دنبالش دچار سینوزیت می‌ شویم ؟

سینوزیت‌های حاد  به دنبال سرماخوردگی رخ می‌ دهند که دوره دو تا چهار هفته‌ای دارند.

اگر سینوزیت به طور مکرر، بروز پیدا کند، یا دوره آن بیش از سه ماه طول بکشد، ممکن است فرد دچار سینوزیت مزمن شده باشد و برای درمان سردرد سینوزیتی باید به پزشک مراجعه شود.

در عمل جراحی سینوس به روش سنتی، بافت‌های آسیب‌دیده سینوس‌ها به دقت برداشته می‌شود و با ایجاد مسیرهایی جهت تخلیه مواد عفونی انباشته شده در حفره سینوس‌ها، وضعیت کانال‌های تخلیه طبیعی آن‌ها بهبود داده می‌شود. اما امروزه در اغلب موارد، پزشکان جراح سینوس از تکنیک‌های آندوسکوپی برای این جراحی استفاده می‌کنند تا بتوانند مجاری سینوس‌ها را با دقت و وضوح بیشتری ببینند و نیازی به ایجاد برش‌های خارجی بر روی صورت هم نداشته باشند. در نتیجه شدت ورم، خونریزی و ناراحتی ناشی از جراحی کاهش پیدا می‌کند و دوره بهبودی بعد از عمل جراحی سینوس هم خیلی کوتاه‌تر می‌شود.

بر خلاف سایر روش‌های جراحی سینوس که در آن‌ها فقط بافت‌ها یا اندام‌های آسیب‌دیده مستقیماً برداشته می‌شوند، در طی عمل جراحی آندوسکوپی علاوه بر برداشتن بافت‌های آسیب‌دیده، مسیر مجراهای طبیعی سینوس هم ترمیم و باز می‌شود. البته در اینجا لازم به تأکید است که در درمان سینوزیت ، مراقبت‌‌های بعد از جراحی هم به اندازه خود عمل جراحی در دستیابی به نتایج رضایت‌بخش، اهمیت خواهد داشت. از جمله مراقبت های پس از جراحی اندوسکوپی سینوس می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱٫ موقع خواب سر کمی بالاتر از حالت عادی باشد. (می‌توان از دو بالش استفاده کرد)

۲٫ از خالی کردن بینی با فشار (فین کردن) اجتناب شود چون این مسئله ممکن است موجب پاره شدن مویرگ‌‌ها و خونریزی بینی شود.

۳٫ نشت خون به مقدار کم از سوراخ‌‌های بینی یا از پشت حلق طبیعی است ولی در صورتی که میزان خونریزی زیاد باشد مثلاً موقع خم کردن سر، قطره قطره خون از بینی خارج شود و به اصطلاح خونریزی فعال وجود داشته باشد لازم است به پزشک معالج اطلاع داده شود تا اقدامات لازم جهت بندآوردن خونریزی صورت گیرد.

۴٫ درصورت کاهش دید یا نشت مایع زلال از یک سوراخ بینی، به پزشک معالج اطلاع داده شود.
سلامت نیوز: مراقبت‌‌های قبل و بعد از جراحی سینوس ها

 

برای مطالعه " علائم سینوزیت مزمن " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است