سینوزیت و سردرد

سردرد شکایت شایعی است. در واقع سردرد بیماری نیست بلکه علامتی است که علتهای مختلفی ممکنست داشته باشد. گاه علت آن یک مشکل بی اهمیت و گاه ضایعه ای جدی است. عفونتهای سینوسهای اطراف بینی یا همان سینوزیت از علل معروف و شناخته شده سردرد است. در بیماری سینوزیت بدنبال عفونت و تورم سینوسها سردرد ایجاد میشود. و سینوزیت درمان مشخصی هم دارد.

گاه بیمار دچار سردردی است که با نشانه هایی مشابه سینوزیت همراه است ولی بعلت عفونت سینوس نیست. بیمار دچار درد پیشانی ، اطراف چشم یا بین دو چشم است که ممکنست با تغییرات درجه حرارت بدتر شود. این بیماران ممکنست به اشتباه و با تشخیص سینوزیت تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرند که طبیعی است که علایم بیمار بهبود پیدا نمیکند. در سی تی اسکن یا اندوسکوپی تشخیصی بینی نشانه ای از عفونت یا سینوزیت دیده نمیشود ولی در برخی از این بیماران در بررسی مشخص میشود که تیغه میانی بینی با شاخکهای بینی در تماس است.

شاخکها در دیواره جانبی و در دو طرف بینی قرار گرفته اند. در حالت طبیعی نباید بین شاخکها و دیواره میانی یا تیغه بینی تماسی وجود داشته باشد. در هوای سرد یا در اثر برخی مواد شیمیایی تورم مخاط و بویژه شاخکهای بینی بیشتر شده و بیمار دچار درد میشود. به این نوع از سردرد ، سردرد تماسی میگویند. بسیاری از بیماران که فکر میکنند دچار سینوزیت غیرقابل درمان هستند در واقع سینوزیت ندارند که یکی از علل آن همین سردرد تماسی میباشد.  بهترین و راحتترین درمان این نوع سردرد جدا کردن تیغه میانی بینی از شاخکهای بینی است که با یک جراحی ساده قابل اصلاح است. مهم ، تشخیص درست علت سردرد از علل دیگر است .

‎بطور معمول باید فشار هوای درون سینوسها با فشار هوای محیط بیرون یکی باشد‫. وجود اختلاف فشار بین ایندو فضا موجب درد یا احساس فشار  روی سینوس گرفتار بویژه ناحیه پیشانی میشود‫. سینوسها از طریق منفذ کوچکی با هوای درون بینی ارتباط دارند‫. هر عاملیکه سبب گرفتگی یا تنگی این منفذ شود باعث اختلاف فشار میشود‫. این نوع سردرد بطور واضح در موارد تغییر ناگهانی فشار هوای محیط دیده میشود‫. بعنوان مثال برخی  افراد در پرواز با هواپیما دچار حملات سردرد شدید در زمان تغییر ارتفاع میگردند‫.

 این نوع سردرد  در آنهاییکه سفرهای مکرر انجام میدهند به مشکل عمده ای تبدیل  میشود و گاه ممکنست همراه ترشح و حتی خونریزی باشد‫. این سردرد با جراحی کوچکی از طریق اندوسکوپ و گشاد کردن دهانه سینوس گرفتار با استفاده ازبالون مانند گشاد کردن عروق تنگ قلب ، قابل بهبود است‫.  در نهایت سینوزیت از علل مهم و شایع سردرد است ولی تمام سردردهاییکه از بینی و سینوسها ناشی میشوند بعلت عفونت نیستند وطبیعی است که به درمان معمول سینوزیت مانند آنتی بیوتیک جواب نمیدهند‫. وتشخیص درست علت سردرد پیش از درمان الزامیست‫.

برای مطالعه " درمان سینوزیت " کلیک کنید .