رشد بیش از حد شاخک های بینی

مشکل شایع دیگر در داخل بینی، رشد بیش از حد شاخک‌ های داخل بینی است. در هر فرد به‌ طور طبیعی، در هر سمت بینی ۳ برآمدگی استخوانی در داخل بینی وجود دارد که در فارسی "شاخک" و در اصطلاح پزشکی "توربینیت ‌بینی" نامیده می ‌شوند.

هوای تنفسی حین عبور از بینی، از لابه‌لای این برآمدگی‌ ها عبور کرده و اعمال مختلفی مانند تصفیه، مرطوب ‌سازی‌ و گرم کردن هوا روی شاخک های بینی انجام می ‌شود. بنا بر علل مختلف، ممکن است این شاخک‌ ها ی بینی  بیش از اندازه رشد کنند و موجب تنگ نمودن راه هوایی داخل بینی شوند.

در صورتی ‌که رشد بیش از حد شاخک‌ های بینی  با درمان‌ های دارویی قابل معالجه نباشد و مشکلات تنفسی برای بیماران مبتلا به شاخک های بینی  ایجاد نموده باشد، با روش ‌های مختلف جراحی می ‌توان از اندازه ی شاخک های بینی کم کرد.

در گذشته روش ‌های جراحی شامل برداشتن تمام یا قسمت زیادی از این شاخک‌ ها ی بینی بوده است که این گونه اعمال جراحی با عوارض مختلفی همراه بوده، ولی با پیشرفت‌ های صورت گرفته در جراحی بینی، بدون برداشتن و یا دادن برش روی شاخک ‌های بینی ، کاهش حجم شاخک های بینی  با استفاده از روش‌ های نوین امکان پذیر شده است؛ به ‌عنوان مثال، با وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس چند مگاهرتز به داخل شاخک ‌های بینی ، یا با وارد نمودن فیبرهای بسیار ظریف لیزری به داخل شاخک های بینی ،تغییرات بافتی در داخل بافت شاخک‌ ها ی بینی  رخ می‌ دهد که در درازمدت منجر به کوچک شدن شاخک های بینی  می‌ شود.

درمان بزرگی شاخک های بینی کیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است