عفونت لوزه ها

لوزه کامی و لوزه سوم از بافتهای لنفاوی تشکیل شده اند. در نوزاد تازه متولد شده به علت وجود ایمونوگلوبین که از مادر به نوزاد انتقال یافته لوزه ها کوچک میباشند. در سنین ۴ – ۵ سالگی بعلت عفونت لوزه کامی بزرگ میشوند ولی در سنین بالاتر تمایل به کوچک شدن دارند. بزرگی لوزه کامی در کودکان باعت مشکل تنفسی و عفونت گوش ها و سینوزیت میشود. در کودکانی که بزرگی لوزه سوم را دارند افت شنوایی – خروپف - تنفس دهانی - سرفه های شبانه - ابریزش بینی - نامرتب رشد کردن دندان ها - رشد ناهمگون فک و صورت - خوب صحبت نکردن - روماتیسم و بیماری قلبی میتواند دیده شود.

عفونت لوزه ها

عفونت مکرر لوزه های کامی باعث بزرگی آنها میشود. وقتی لوزه های کامی عفونی شوند بزرگ شده و پس از درمان مناسب کوچک میشوند. موقع عفونت گاهی فقط کمی قرمزی روی لوزه ها دیده میشود و گاهی روی لوزه های کامی با یک طبقه زرد رنگ پوشیده میشود. برای تشخیص عفونت لوزه های کامی باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شود.

علایم عفونت لوزه

گلو درد - مشکل در بلع - احساس خفگی – تب - بی حالی - بوی بد دهان - بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن - تغییر در صدا میتوانند از علایم عفونت لوزه ها باشند.

درمان دارویی عفونت لوزه

اگر التهاب و عفونت لوزه منشاء باکتریایی داشته باشد، توسط داروهای آنتی بیوتیک مانند پنی سیلین و یا اریترومایسین درمان می شود.

تذکر: مصرف داروهای آنتی بیوتیک باید تا اتمام دارو ادامه پیدا کند و نمی توان به محض بهبودی، مصرف دارو را قطع کرد، زیرا در صورت عدم مصرف تمام داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، عفونت لوزه دوباره بر می گردد.

در درمان عفونت لوزه، داروهای استروئیدی نیز برای درمان التهاب ایجاد شده در ناحیه حلق تجویز می گردند، زیرا ممکن است التهاب لوزه ها آنقدر زیاد شود که فرد در بلع دچار مشکل شود و توانایی قورت دادن مواد غذایی را نداشته باشد.

درمان جراحی عفونت لوزه

در برخی موارد مشاهده می شود که عفونت لوزه علی رغم رعایت درمان دارویی عفونت لوزه و دستورالعمل پزشک معالج خود، باز بهبود پیدا نمی کند و به نوعی به عفونت مزمن لوزه ها مبتلا می شود. در این حالت پزشک متخصص گوش و حلق و بینی با برسی شرایط و سن بیمار ممکن است درمان جراحی عفونت لوزه را به او پیشنهاد دهد.

درمان جراحی عفونت لوزه و برداشتن آن در حال حاضر شایع ترین و آخرین راه حل برای درمان عفونت لوزه افرادی است که با عفونت مزمن لوزه مواجه می شوند. درمان جراحی عفونت لوزه به افراد زیر پیشنهاد می شود:

- افرادی که بیش از سه بار در سال و برای مدت سه سال به التهاب و عفونت لوزه ها دچار می شوند.

- افرادی که بیش از ۵ بار در سال و برای مدت دو سال به التهاب و عفونت لوزه ها دچار می شوند.

- افرادی که بیش از ۷ بار در سال به التهاب و عفونت لوزه ها دچار می شوند.

برای آشنایی با درمان جراحی لوزه ها و مراقبت های بعد از عمل روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است