علائم بینی کج و پیچ خورده

ـــ علائم بینی کج و پیچ خورده :

یکی‌ از مهم‌ترین مشکلات  بینی کج و پیچ خورده  ، اختلال در تنفس است که می‌تواند ایجاد خشکی دهان، ناراحتی‌ مجاری تحتانی تنفسی، سردرد، خونریزی، خرخر شبانه و یا سینوزیت شود. از نظر ظاهر بینی  نیز علاوه بر کجی یا پیچ خوردگی، افتادگی نوک بینی‌ در اغلب موارد وجود دارد.

ـــ ضربه به بینی و کجی و پیچ خوردگی بینی :

در کجی بینی و پیچ خورده  ، تقریبا تمامی‌ اجزا بینی‌ تحت تاثیر قرار گرفته و در آنها کجی و عدم تقارن وجود دارد، استخوان، غضروف و حتی بافت نرم و پوست هم مستثنی نیستند.

در این بین تیغه میانی بینی‌ از همه بیشتر دچار اشکال می‌شود. این تیغه که بینی‌ را به دو نیمه تقسیم می‌کند نقش مهمی‌ در استحکام و شکل گرفتن ظاهر بینی‌ دارد. چنانچه آسیب ببیند علاوه بر اینکه تنفس را دچار مشکل می‌کند ممکن است ایجاد فرورفتگی در پشت بینی‌ و یا  افتادگی نوک  بینی  گردد. غضروف‌های دیگر مثل غضروف کناری و نوک بینی‌ نیز از این صدمات مصون نیستند.

ـــ  تشخیص بینی کج و پیچ خورده :

  در اکثر موارد تشخیص  بینی کج و پیچ خورده  به سادگی‌ امکان پذیر است ولی‌ گاهی نیاز به گرفتن رادیوگرافی یا سی تی اسکن است.  در تشخیص بینی کج و پیچ خورده در کودکان باید دقت بسیاری صورت پذیرد چون در برخی‌ از آنان تشخیص بینی کج و پیچ خورده  مشکل است. در معاینات حتما ‌ باید توجه ویژه‌ای به داخل بینی و اشکالاتی همچون انحراف تیغه میانی و سینوزیت داشته باشیم. به‌علاوه ترکیب کلی‌ صورت و ناهنجاری‌ها و عدم تقارن بینی کج و پیچ خورده  باید مد نظر قرار گیرد.

 

برای مطالعه مقاله " درمان بینی‌  کج  و پیچ خورده " کلیک کنید .