علائم سینوزیت مزمن

علائم سینوزیت مزمن :

 در سینوزیت مزمن  شدت علایم کم تر است و معمولاً درد یا تب وجود ندارد. از علایم سینوزیت مزمن ،  "  گرفتگی بینی  و ترشحات مداوم از بینی و پشت گلو "  است . ممکن است کاهش حس چشایی و بویایی همراه با بوی بد دهان نیز وجود داشته باشد. سرفه های مزمن و تغییرات رفتاری در کودکان نیز گاهی از سینوزیت مزمن  ناشی می شود.

آیا سینوزیت همیشه با سردرد همراه است؟

 خیر، در بسیاری از موارد سینوزیت مزمن ، سردرد وجود ندارد و در بسیاری از سردردها نیز اثری از سینوزیت  دیده نمی شود. معمولاً افراد هر نوع سر دردی را به سینوزیت نسبت می دهند و چون برای خوب شدن آنچه که به تصورشان سینوزیت است ، آنتی بیوتیک های زیادی مصرف می کنند و نتیجه ای نمی گیرند، این تفکر نادرست بر ایشان مستولی می شود که سینوزیت درمان شدنی نیست.

در معاینه دقیق و درمان سینوزیت مزمن این دسته از بیماران مشخص می شود که سردردشان با سینوزیت هیچ ارتباطی ندارد، یعنی در واقع آنان به سینوزیت دچار نیستند و مشکل شان از علل دیگری ناشی می شود .

به طور کلی سردرد، علامتی شایع برای بسیاری از اختلالات جسمی و عصبی است و در رسیدن به تشخیص سردرد باید همه علل را در نظر گرفت. گاهی اوقات منشأ برخی از سردردها را باید در بینی و سینوس  جستجو کرد، اما این به مفهوم سینوزیت چرکی نیست . برای نمونه ، بعضی افراد ( به علل مختلف ) دچار آلرژی بینی یا تورم مخاط بینی  هستند و در مواقعی که ورم بینی افزایش یابد، منافذ سینوس ها بسته شده و ممکن است ایجاد درد کند، بی آنکه هیچ عفونتی در کار باشد .

برخی افراد به محض مواجهه با باد سرد یا هوای خشک، دچار سردرد می شوند. در این افراد ممکن است تورم پدیدار شده در بینی ، به طور موقت و زودگذر موجب شود که ساختمان های مختلف داخل بینی با هم تماس پیدا کنند و درد ایجاد شود. این دردها نیز علت سردرد سینوزیت نیست. توصیه ساده برای کسانی که به این قبیل دردها دچار می شوند، این است که موقع درد، به جای قرص مسکن ، تنها از بخور گرم ساده استفاده کنند.

ساده ترین روش انجام این کار ، آن است که یک ظرف آب جوش را پس از برداشتن از روی منبع حرارتی در مقابل خود قرار دهند، پارچه ای روی سر خود بکشند، آن گاه هوای اشباع از رطوبت را استنشاق کنند. این عمل به باز شدن منافذ سینوس ها و روان شدن ترشحات کمک می کند.

شاید بتوان گفت که تمیز کردن زخم‌ها و تعویض پانسمان بینی، مهم‌ترین مرحله از مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی بینی یا سینوس‌ها است. هر روز صبح‌، بعدازظهر و شب، داخل بینی را با محلول پراکسید و یک گوش پاک کن (کیوتیپ) تمیز کنید. بعد از تمیز کردن داخل بینی می‌توانید کمی پماد موپیروسین روی نوک گوش پاک کن بگذارید و آن را به آرامی داخل سوراخ‌های بینی بمالید تا بینی را مرطوب نگه دارد.

برای مطالعه " عوارض سینوزیت "  کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است