علائم سینوزیت

 علائم سینوزیت :

سینوزیت با چه علائمی خود را نشان می‌دهد؟

سینوس ‌هایی که در استخوان گونه و زیر کاسه چشم قرار دارند وسینوس‌های پرویزنی که بین بینی و کاسه چشم واقع شده‌اند، از بدو تولد هستند و بتدریج رشد می‌کنند و تا ۱۸ سالگی به اندازه بزرگسالی می‌رسند، بنابراین کودکان بیشتر دچار علامت در سینوس‌های فکی و پرویزنی می‌شوند. سینوس‌های پیشانی معمولا تا ۵ تا ۱۰ سالگی وجود ندارند، بنابراین علامتی هم در کودکان ایجاد نمی‌کنند.

در شکل سینوزیت حاد  ، معمولا تب و ضعف و گرفتگی بینی وجود دارد، خروج ترشحات سبز رنگ از بینی و ترشح از پشت حلق و سردرد نیز دیده می‌شود.سردرد در بچه‌ها به علت عدم رشد سینوس ‌های پیشانی کمتر رخ می‌دهد و بیشتر بزرگسالان هستند که از سردرد و سنگینی سر شکایت دارند. در بعضی از افراد علائمی چون درد چشم، دندان درد، سرفه‌های شبانه، بوی بد دهان و گلو درد نیز وجود دارد.

گفتیم هر عاملی که باعث التهاب مخاط سینوس‌ها شود، سینوزیت ایجاد می‌کند. مسدود شدن راه ارتباطی سینوس‌ها به حفره بینی به هر دلیلی زمینه را برای سینوزیت فراهم می‌کند.

شایع‌ترین شکل سینوزیت، یعنی سینوزیت حاد معمولا به دنبال یک سرماخوردگی معمولی ایجاد می‌شود. همچنین عفونت یا آلرژی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند. این مساله گاهی ناشی از وجود جسم خارجی در بینی یا حتی ناشی از انحراف تیغه بینی است. برجستگی‌های مخاطی به نام پولیپ بینی نیز می‌توانند باعث بسته شدن این مجرا شوند و سینوزیت ایجاد کنند.

برای  مطالعه " پنج راه عملی و ساده برای درمان سینوزیت " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است