علائم و نشانه‌های شکستگی بینی

درد، تورم، خونریزی، تغییر شکل کلی یا جزئی، کبودی وعدم توانایی در تنفس از راه بینی از شایع‌ترین علائم شکستگی بینی است.

در صورت شکستگی بینی چه باید کرد؟

۱ ـ مصدوم را در وضعیت نشسته قرار دهید و از او بخواهید که از راه دهان تنفس کند. بر اثر ضربه بافت‌های بینی متورم می‌شود و احتمال انسداد راه هوایی بینی وجود دارد.

۲ ـ اگر مایعی شفاف یا زرد کاهی از بینی نشت کرد، نشان از خروج مایع مغزی ـ نخاعی و شکستگی جمجمه است. در این هنگام مصدوم را بلافاصله در همان وضعیت ثابت نگه دارید و از خروج این مایع ممانعت نکنید.

۳ ـ اگر بینی آسیب‌دیده خونریزی می‌کند، سر مصدوم را کمی به جلو و پایین خم کنید تا خون خارج شود. بلعیدن خون و ورود آن به حلق موجب تهوع و سرفه شده و از سویی تنفس از دهان را مشکل می‌کند. در صورت امکان قسمت غضروفی بینی را به هم فشار دهید تا لخته ایجاد و خونریزی مهار شود. از وارد کردن پنبه یا گازاستریل به داخل حفره بینی اجتناب کنید.

۴ ـ اگر بینی متورم و دردناک است بلافاصله برای کاهش التهاب، روی سر و صورت مصدوم کیسه یخ بگذارید. سرما با انقباض عروق ناحیه آسیب‌دیده علاوه بر کاهش تورم، موجب کاهش خونریزی نیز می‌شود.

۵ ـ مصدوم را بلافاصله به بیمارستان برسانید.

توجه: شکستگی‌های مختصر که بدون تغییر شکل بینی باشد معمولا در عرض ۲ تا ۴ هفته التیام می‌یابد، اما شکستگی‌های عمده با جراحی قابل ترمیم است. معمولا تشخیص شکستگی بینی به دلیل تورم و تغییر شکل جزئی چند روز پس از آسیب توسط پزشک قابل شناسایی خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است