علائم پولیپ بینی و راه درمان آن

در پولیپ بینی ،اول به صورت واکنش‌های آلرژیک مثل گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش از بینی یا چشم شروع می‌شود. بینی کیپ می‌شود و اگر سینوس هم بسته شده باشد (به‌وسیله پولیپ بینی) تنفس از راه دهان است و دهان معمولا خشک می‌شود. بیمار احساس ترشحات پشت‌حلقی دارد. گاهی حتی خود بیمار پولیپ بینی را در بینی حس می‌کند.

اگر بیمار به دلیل داشتن زمینه آلرژی و مشکلات آن مراجعه کند، می‌توان با بررسی رنگ مخاط بینی و معاینه ساده، پولیپ بینی را قبل از تشکیل تشخیص داد اما معمولا به دلیل مراجعه دیر بیماران، این اتفاق نمی‌افتد.

راه درمان پولیپ چیست؟

درمان قطعی وقتی انجام می‌شود که عامل حساسیت‌زا را بشناسیم و از بین ببریم. اگر عامل اصلی بروز حساسیت و پولیپ بینی برطرف نشود، پولیپ رشد می‌کند. پولیپ بینی یک مشکل مزمن است که طی زمان زیاد به وجود می‌آید و درمان پولیپ بینی هم، به همان اندازه زمان می‌خواهد. درمان پولیپ بینی با استفاده از داروها - چه قبل و چه بعد از عمل پولیپ بینی - صورت می‌گیرد. همزمان با درمان دارویی پولیپ بینی بیمار باید بررسی شود، مواد آلرژی‌زا را بشناسیم و توصیه کنیم که از تماس با آنها خودداری کند. در ابتدا سعی می‌شود همه عوامل زمینه‌ساز و مستعدکننده پولیپ بینی (حتی انحراف بینی) برطرف شود و زمینه‌ای برای پولیپ بینی مهیا نباشد.

پولیپ بینی می‌تواند آن‌قدر شدید شود که با عواملی مثل آسم و عفونت همراه شود. وقتی که عفونت روی پولیپ بینی ایجاد شد مشکلاتی هم به دنبال آن می‌آید، مثل تورم و التهاب مخاط حلق و یا تارهای صوتی که گاهی با سرفه‌های مکرر و تورم زیاد حتی به خشونت صدا هم می‌انجامد. برای ما برطرف کردن عامل پدیدآورنده پولیپ بینی و درمان دارویی در اولویت است. بعد با انجام سی تی اسکن وسعت ضایعه را بررسی می‌کنیم و شرح حال هم می‌گیریم. در نهایت تنها در صورت لزوم با جراحی سنتی و یا از طریق آندوسکوپی پولیپ بینی را درمان می کنیم.‌

برای آشنایی با درمان پولیپ بینی روی لینک کلیک کنید .