علت التهاب مخاط بینی

علایم شایع التهاب التهاب مخاط بینییا «رینیت» عبارتند از گرفتگی بینی و آبریزش بینی، ترشح پشت حلق (خلط)، خارش درون بینی و حلق و کاهش بویایی. اولین عامل زمینه ساز التهاب التهاب مخاط بینی، بیماری های ویروسی یا همان سرماخوردگی های معمولی است که اگر تعدادش از حد معینی در سال تجاوز بکند، می تواند زمینه ساز ایجاد سینوزیت مزمن شود.

مساله دوم در علت التهاب التهاب مخاط بینی، محرک های محیطی مانند آلودگی های هوا است که در شهرهای بزرگ، زیاد است. علت سوم التهاب التهاب مخاط بینی، دود سیگار است که باعث فلج مژک های داخل راه های هوایی می شود. افرادی که در سنین کودکی در معرض دود سیگار قرار می گیرند، بسیار مستعد ابتلا به رینیت و سینوزیت هستند. در این مطلب قصد داریم با بیان حقایقی در این باره روشن کنیم تا این علایم را چه برای خودتان و چه برای کودکان تان جدی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید

گرفتگی یا احتقان بینی ناشی از التهاب التهاب مخاط بینی، اگر کوتاه مدت یا موقتی باشد (زیر ۷ تا ۱۰ روز) معمولا شایع ترین علتش، بیماری های ویروسی یا همان سرماخوردگی های معمولی است؛ اما اگر این علایم التهاب التهاب مخاط بینیبیش از ۱۰ روز طول بکشد یا زیاد تکرار شود، نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

پزشک با معاینه می تواند انواع رینیت را از هم جدا کند.

التهاب مخاط بینی در امتداد مخاط سینوس هاست؛ یعنی اینکه در فاز حاد سرماخوردگی، شما علاوه بر اینکه مبتلا به التهاب التهاب مخاط بینیمی شوید، مخاط سینوس هایتان نیز ملتهب می شود و همین طور شخصی که دچار آلرژی است، در فاز حاد آلرژی، مخاط سینوس هایش هم درگیر می شود؛ یعنی این علایم هم پوشانی دارند و به همین دلیل جدا کردن اینها از هم به صورت دقیق امکان پذیر نیست و پزشک جهت اطمینان از تشخیص درست باید از سینوس ها تصویربرداری کند یا برخی تست های پوستی را انجام دهد. طبقه بندی رینیت ها بسیار مهم است و تا علت رینیت معلوم نباشد درمان مناسب التهاب التهاب مخاط بینیصورت نمی گیرد. درنتیجه، مشکل اصلی بر جا می ماند و التهاب التهاب مخاط بینیمزمن می شود.

به عنوان نمونه، رینیت آلرژیک از رینیت های شایع محسوب می شود که یکی از علت های آن ژنتیک است. نوع دیگری از التهاب التهاب مخاط بینیکه آلوده کننده های محیطی یا مصرف برخی داروها باعث ایجاد آن می شود نیز وجود دارد که با وجود شایع بودن، خیلی شناخته شده نیست و معمولا برای این بیماران، متاسفانه درمان رینیت آلرژیک در نظر گرفته می شود که خیلی هم موثر نیست یا یکی از عوامل موثر در ایجاد آن که گاهی اوقات شناخته نمی شود، برگشت اسیدمعده است. وقتی که حالت های التهاب التهاب مخاط بینیبه درمان های عمومی ما جواب نمی دهد، باید به برگشت اسیدمعده هم توجه کنیم. به علاوه، در کودکان باید به این نکته توجه کرد که یکی از عوامل بروز التهاب التهاب مخاط بینینقص ایمنی است. با اینکه این حالت شایع نیست اما اگر کودکی دچار رینیت های مکرر شود و به درمان های عادی و آنتی بیوتیک های معمول جواب ندهد و همراه با التهاب التهاب مخاط بینی،عفونت سایر نواحی نیز دیده شود، ممکن است سطح ایمنی اش پایین باشد.

برای مطالعه "التهاب مخاط بینی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است