علت سوراخ شدگی تیغه بینی و درمان آن

شایعترین علت سوراخ شدگی سپتوم ، عفونت مزمن است که بعلت ترومای مکرر ( خاراندن بینی ) ، اعمال جراحی و یا اعتیاد به کوکایین آغاز می شود . سایر علل نادر هستند و عبارتند از ، سیفیلیس ، سل ، کارسینوم ، گرانولوماتوز وگنر ، گرانولوم کشنده خط وسط و استنشاق مزمن بخارات اسیدی. سوراخ شدگی سپتوم همیشه علامت دار نیست . درصورت ایجاد علایم ، اغلب به صورت خونریزیهای مکرر از بینی و دلمه بستن داخل بینی است . سوراخ های کوچک ممکن است موجب صدای سوت مانند در هنگام تنفس شوند .

سوراخ شدگیهای سپتوم معمولا“ آشکار هستند، اما ممکن است بعلت دلمه بستن سپتوم از دیده پنهان شوند. سوراخ ها معمولا“ در قسمت غضروفی قدامی سپتوم قرار دارند . اما ممکن است در قسمت استخوانی نیز دیده شوند .

درمان سوراخ شدگی تیغه بینی

بستن سوراخ شدگی سپتوم به روش جراحی امکان پذیر است . بطور کلی با رعایت اصول زیر می توان ناراحتی بیمار را به حداقل رساند . بیمار نباید بینی را دستکاری نماید. از پمادهای چرب کننده نظیر وازلین برای کنترل دلمه بستن استفاده نماید و در صورت پدید آمدن هر گونه شکایتی به درمان آنها اقدام نماید .

آبسه تیغه بینی

آبسه سپتوم اگر چه شایع نیست ، اما بعلت دردناک بودن و احتمال داشتن عواقب جدی دارای اهمیت است. در حضور آبسه ، سپتوم در دو طرف متورم و قرمز می شود . پهن شدگی سپتوم در پشت کولوملا شروع و در جهت خلفی گسترش می یابد . تجمع چرک بین غضروف و پری کندریوم آن ، خونرسانی به غضروف را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است موجب نکروز غضروف و بعد از بهبودی عفونت ایجاد فرو رفتگی در پشت بینی شود . چون عفونتهای اطراف بینی از طریق ورید آنگولار به ورید افتالمیک تحتانی و از آنجا به سینوس کاورنو تخلیه می شود ، ممکن است ترومبوز سینوس کاورنو رخ دهد .

آبسه های سپتوم باید شکافته و تخلیه شوند ، اما تخلیه دو طرفه ممنوع است . زیرا ممکن است منجر به سوراخ شدگی سپتوم شود . تجویز آنتی بیوتیک سیستمیک ضد استافیلوکوک با دوز حداکثر ضروری است .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است