علت پولیپ بینی

پولیپ بینی علت های گوناگونی دارد از جمله علل آن می توان گفت پولیپ بینی همیشه به دنبال یک آلرژی اتفاق می‌افتد. البته نه به این سرعت که گفتم. ما انسان‌ها در محیط زندگی‌مان گاهی به بعضی مواد آلرژی داریم، یعنی حساسیت خاصی نسبت به برخی مواد مثل گردوخاک، گرده‌های گیاه، مواد آرایشی، مواد غذایی، برخی انواع پوشاک و لباس‌ها داریم که باعث می‌شوند بدن ما در مواجهه با آنها عکس‌العمل نشان بدهد. اگر به این واکنش‌های بدن مانند عطسه، سرفه، تنگی نفس و علایم دیگر اهمیت ندهیم و آنها را درمان نکرده و یا از آنها پیشگیری نکنیم، زمینه ایجاد عوارض پولیپ بینی را فراهم کرده‌ایم. به‌خصوص اگر وضعیت تشریحی خاصی مثل انحراف بینی یا شاخک‌های بزرگ بینی هم داشته باشیم، زمینه مساعدتر می‌شود.

ما عادت داریم هر مشکل یا اختلالی را که در هر قسمت بدنمان پیش می‌آید، جدی نمی‌گیریم و در واقع خودمان عامل مزمن شدن بیماری‌هایمان هستیم. اجازه می‌دهیم آلرژی کوچکی که سال‌های سال مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و گاهی ریشه در کودکی‌مان دارد، مزمن شود و هزاران بیماری مختلف را برایمان پدید بیاورد. جالب‌تر اینکه انتظار داریم اگر بعد از سال‌ها به پزشک مراجعه کردیم، ظرف مدت کوتاهی درمان شویم و مشکل با عمل پولیپ بینی و یا بدون جراحی به کلی از بین برود. آیا این تصورها درست است؟

آیا پولیپ بینی متنوع‌اند؟

بله پولیپ بینی  انواع مختلفی دارد. مثلا ‌از نظر محل ممکن است در داخل بینی یا داخل سینوس باشد. در ضمن ممکن است اشکال متفاوت داشته باشد. حتی بعضی از پولیپ های بینی امکان دارد خون‌ریزی کنند. برخی‌ها از پولیپ های بینی تمایل به بدخیم شدن دارند و برخی از پولیپ های بینی هم ممکن است با گرفتاری‌های دیگری همراه باشند، مثل پولیپ های بینی ای  که با تنگی نفس یا آسم یا با گرفتاری حنجره و گاهی با عفونت همراه هستند.

شیوع پولیپ بینی به جنس یا سن هم بستگی دارد؟

پولیپ بینی در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و در افراد جوان هم پولیپ بینی شیوع بالاتری دارد. دلیلش هم وجود عوامل مستعدکننده و آلرژی‌زایی مثل لوازم آرایشی متنوعی که خانم‌ها استفاده می‌کنند و یا عطرهای مختلف، پوشاک متنوع از جنس‌های گوناگون مثل پوست و پشم و... است. هرچه تنوع موادی که استفاده می‌کنیم بیشتر باشد، احتمال اینکه مواد آلرژی‌زا وارد بدن شده و ایجاد حساسیت کنند، بالا می‌رود. حتی خانم‌ها در نوع مواد غذایی که استفاده می‌کنند، تنوع بیشتری را در نظر می‌گیرند. در یک مهمانی اغلب خانم‌ها ترجیح می‌دهند همه غذاها را امتحان کنند و از تنوع غذا لذت می‌برند.

برای آشنایی با درمان پولیپ بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است