علت گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی

بسیاری از افراد نمی‌دانند که باید از بینی ‌شان در مقابل تغییرات شدید دمای هوا مراقبت کنند، چراکه بینی عضو بسیار حساسی است که دمای هوایی را که وارد ریه‌ها می‌شود، تنظیم می‌کند ، یعنی وقتی در هوای سرد قرار می‌گیرید، بینی تلاش می‌کند دمای هوای ورودی به ریه‌ها را در حد طبیعی حفظ کند، اما اگر دمای هوا سردتر یا گرم‌تر از حد متعادل بینی باشد، باعث  گرفتگی بینی  و آبریزش مخاط آن می‌شود.  سرما با افزایش و غلیظ شدن مخاط‌های بینی و ریه باعث گرفتگی بینی  شده و در این شرایط  گرفتگی بینی ، بافت بینی تحریک و به بروز واکنش حساسیت‌زا منجر می‌شود.

در برخی کودکان انحراف تیغه بینی،  بزرگی شاخک‌های بینی،  اشکالات جنینی و نیز وجود تومورهای خوش‌خیم یا بدخیم می‌تواند به گرفتگی بینی منجر شود. از سوی دیگر، بزرگی لوزه سوم  یا وجود یک جسم خارجی در بینی کودک از عوامل اصلی گرفتگی بینی محسوب می‌شود. بر این اساس ترشح یکطرفه و بدبو از بینی کودک، احتمال گرفتگی بینی  این عضو با جسم خارجی را تقویت می‌کند.

البته گرفتگی بینی  یا احتقان بینی در بسیاری از افراد، معمولا با سرماخوردگی معمولی، سینوزیت، آنفلوآنزا و حساسیت یا آلرژی در ارتباط است و ایجاد هریک از این عوامل می‌تواند باعث بروز گرفتگی بینی  شود.

هر یک از این موارد در گرفتگی بینی  ممکن است حتی تنفس را برای شخص مبتلا به ورم مخاط بینی (رینیت) مشکل کند و به این دلیل فرد باید مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرد

جدا از آن که در برخی افراد، حساسیت به برخی مواد همچون گردوغبار، گرده‌های گل و گیاه، گرده‌های ریز موی حیوانات خانگی، مواد غذایی پرادویه و قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم می‌تواند باعث بروز گرفتگی بینی  و حتی تشدید گرفتگی بینی شود.

عوامل دیگری از جمله مشکلات هورمونی، عوارض مصرف برخی داروها و مهم‌تر از آن قرار گرفتن در دوره‌های همراه با استرس‌های روحی و روانی نیز می‌تواند در گرفتگی بینی موثر باشد.

مشکلات هورمونی در سه ماهه اول بارداری، حتی در دوره‌های نزدیک به عادت ماهانه یا کم‌کاری تیروئید می‌تواند از علل گرفتگی بینی باشد. همچنین افرادی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند به گرفتگی بینی مبتلا می‌شوند.

استرس نیز با تاثیر بر سیستم‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک (دستگاه سمپاتیک در واکنش‏هاى هیجانى مانند خشم و ترس وارد عمل مى‏شود، در حالى که برعکس، سیستم پاراسمپاتیک از عمل سمپاتیک جلوگیرى کرده، باعث آرامش و سکون مى‏شود و در فعالیت‌هاى روزمره به طور طبیعى و آرام نقش دارد) میزان ترشحات و حالت تورمی بینی را تشدید می‌کند.  افرادی که دچار گرفتگی بینی همیشگی هستند، باید از تخلیه بینی‌شان با فشار و به شدت خودداری کنند.

بینی را با شدت تخلیه نکنید

 افرادی که دچار گرفتگی بینی همیشگی هستند، باید از تخلیه بینی‌شان با فشار و بشدت خودداری کنند.  از آنجا که بینی به گوش میانی متصل است، وارد آمدن فشار ناگهانی به پرده گوش با تخلیه شدید بینی می‌تواند به وارد آمدن آسیب به پرده گوش و در مواردی پارگی آن منجر شود. به همین علت، شست‌وشوی بینی با سرم‌های نمکی به طور روزانه و هر چند ساعت یک بار توصیه می‌شود.

درمان گرفتگی بینی :

شاید بسیاری از افراد با بینی‌ شان که نمی‌توانند از طریق آن به راحتی نفس بکشند، به نوعی همزیستی دست پیدا کرده باشند؛ اما گرفتگی بینی درمان‌نشده می‌تواند به بیماری‌هایی چون مشکلات خواب، عفونت گوش، آسم و حتی عوارضی چون خرخر کردن تبدیل شود. همچنین اکثر افرادی که دچار گرفتگی بینی  هستند، معمولا با دهان باز تنفس می‌کنند و همین امر باعث خشکی دهانشان می‌شود.

رفع گرفتگی بینی در نوزادان و کودکان نیز از ‌نظر تنفسی بسیار اهمیت دارد.

مهم‌ترین راه تشخیص گرفتگی بینی ، بعد از گرفتن تاریخچه بیماری و این‌ که بیمار از چه موقع دچار گرفتگی بینی شده و شدت گرفتگی چقدر بوده، معاینه پزشک است.

یعنی در اغلب موارد، از طریق معاینه داخل بینی، علت گرفتگی بینی  مشخص می‌شود.

در مواردی که علت گرفتگی بینی از طریق معاینه قابل تشخیص نباشد، از طریق آندوسکوپی، رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن می‌توان مشکل گرفتگی بینی  را ارزیابی و برای تجویز درمان‌های دارویی یا حتی جراحی  بینی تصمیم‌گیری کرد.  البته جراحی انحراف بینی  یا پولیپ بینی هم همیشه به نفع بیمار نیست و انجام آن باید در صورت ضرورت و توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

 

برای درمان گرفتگی بینی   اینجا  کلیک کنید .