علل خرخر ومشکلات تنفسی بینی

 ۱- بینی مسدود

۲- کام نرم بلند

۳- حجیم بودن بافت های داخل حلق

۴- تون عضلانی ضعیف

گرفتگی بینی به دلایل زیر می باشد:

۱- انحراف تیغه بینی

۲- پولیپ‌های بینی و بزرگی توربینیت ‌ها

۳- سینوزیت مزمن

۴- رینیت آلرژیک

۵- سابقه جراحی قبلی بینی

کام نرم بلند

اگر کام نرم بلندتر از حد معمول باشد مثل یک دریچه مرتعش‌شونده عمل می‌کند و فرد دچار خرخر ومشکلات تنفسی بینی خواهد شد.

حجیم بودن بافت های داخل حلق

بزرگی لوزه‌ها و آدنویید در بچه‌ها، شایع‌ترین علت خرخر ومشکلات تنفسی بینی و آپنه خواب در کودکان است. بالغینی که وزن آنها بیش‌از‌حد زیاد است مستعد خرخر ومشکلات تنفسی بینی هستند. کوتاهی گردن، بزرگی قاعده زبان و عقب بودن چانه موجب افزایش بافت های حلقی می شوند.

تون عضلانی ضعیف

استفاده از الکل و داروهای آرام‌بخش (بنزودیازپین‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها و...)، خستگی و فعالیت بیش از حد، باعث افزایش استعداد خرخر کردن و مشکل تنفسی بینی خواهد بود.

درمان مناسب خرخر ،مشکلات تنفسی بینی و آپنه باعث بهبود کیفیت زندگی افراد و کاهش خطرات مرگ ومیر ناشی از این اختلال می شود. تشخیص دقیق علت خرخر ومشکلات تنفسی بینی قبل از هر گونه اقدام  درمانی ضروری است. در کودکان  بزرگی آدنوئید  و لوزه ها شایعترین علت خرخر ومشکلات تنفسی بینی است. برداشتن آدنوئید درمان قطعی در بسیاری از کودکان مبتلا  به انسداد راه هوایی فوقانی است.  شلی کام نرم و بلند بودن زبان کوچک  و کام نرم از علل مهم خرخر در بزرگسالان است. در سالهای اخیر استفاده ازلیزر و رادیو فرکانس برای درمان این حالات نتایج قابل قبول با حداقل موربیدیتی داشته  وجایگزین روشهای جراحی تهاجمی شده است .

بزرگی قاعده زبان وعقب بودن و یا کوچک بودن چانه از علل دیگر خرخر ومشکلات تنفسی بینی است که بادرمانهای جراحی قابل اصلاح می باشد. قبل از هر گونه اقدام  به جراحی ضروری است که تشخیص محل انسداد با روشهای تکمیلی نظیر اندوسکوپی بینی، مطالعه خواب و در صورت لزوم  روشهای تصویر برداری انجام گیرد. چاقی ومصرف داروهای سداتیو از عوامل مستعد کننده آپنه خواب است. لذا در افراد چاق ، کاهش وزن و  رسیدن  به وزن ایده آل  قبل از اقدام به روشهای دیگر باید مورد نظر باشد.از آنجا که کاهش قطر جریان هوا در بینی به میزان نصف باعث افزایش مقاومت به میزان ۱۶ برابر می شود، رفع مشکلات بینی با توجه به نقش بینی بعنوان یک عامل افزایش مقاومت راه هوایی و بدنبال آن کلاپس باید مورد توجه قرار گیرد. شیوع بسیار زیاد خرخر ومشکلات تنفسی بینی نباید موجب غفلت مردم و پزشکان از عوارض و خطرات آن و ساده پنداشتن خرخر ومشکلات تنفسی بینی مهم شود. درمان به موقع خرخر ومشکلات تنفسی بینی موجب پیشگیری از عوارض جسمی و اجتماعی می شود.

برای مطالعه " تشخیص علل خرخر و آپنه خواب " کلیک کنید.