علل و درمان ترشح پشت ‌بینی

ترشح پشت بینی نشانه چیست؟

بینی و سینوس‌های سالم هر روز مقدار زیادی مخاط رقیق می‌سازند که این ترشح مداوم هوا را پیش از ورود به شش‌ها تمیز، مرطوب و گرم می‌کند. شما بدون اینکه بدانید ترشحات بینی را قورت می‌‌دهید. وقتی ترشحات بینی غلیظ شود، از وجود آن آگاه می‌شوید، حتی اگر مقدار ترشحات بینی کمتر از حد طبیعی باشد. این حالت را ترشح پشت بینی می‌نامند.

علت ترشح پشت‌ بینی

هوای خشک دستگاه تهویه یا اسید برگشته از معده که گلو را تحریک می‌کند؛ سوزش دل؛ آلودگی هوا؛ و آلودگی محیط بسته در اثر ورود سیگار از علل ترشح پشت‌ بینی هستند. همچنین، آلرژی به کپک‌ها، گرد و غبار، گردهٔ گل، یا حیوانات هم می‌‌توانند ایجاد ترشح پشت ‌بینی کنند. التهاب مزمن سینوس هم اغلب با سر درد و ترشح پشت بینی همراه است. در این حالت باید اول التهاب سینوس درمان شود.

درمان ترشح پشت ‌بینی

برای درمان ترشح پشت ‌بینی ، بینی را مرطوب کنید. هر وقت لازم دانستید، با استفاده از افشانهٔ آب نمک بینی را مرطوب سازید. آب نمک ضداحتقان خفیفی نیز هست، اما در مرطوب کردن بینی بسیار مؤثر است. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب برای رقیق کردن ترشحات در هنگام خواب و درمان ترشح پشت ‌بینی خوب است. فراموش نکنید که برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک بر روی دستگاه بخور، هر روز آن را تمیز کنید.

برای درمان ترشح پشت ‌بینی آب بخورید. روزانه شش تا هشت لیوان آب بخورید تا ترشحات بدن رقیق شود. قهوه نخورید. کافئین موجود در قهوه و چای مدر است و آب بدن را دفع می‌کند که به غلیظ شدن ترشحات پشت بینی منجر می‌گردد. به‌جای آنها چای گیاهی یا قهوهٔ بدون کافئین بخورید.

برای درمان ترشح پشت ‌بینی از سیگار و الکل دوری کنید. سیگار نکشید و اگر کسی در کنار شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید تا آن را خاموش کند. الکل هم از موادی است که آب بدن را تبخیر می‌کنند، پس از آن هم بذای درمان ترشح پشت ‌بینی دوری کنید. دارو بخورید. شربت‌هائی که حاوی مادهٔ گایفنزین هستند ترشحات پشت بینی را رقیق می‌کنند. پزشک ممکن است گایفنزین را همراه با مواد ضداحتقان برای درمان ترشح پشت ‌بینی تجویز کند.

در صورت لزوم و تجویز پزشک برای درمان ترشح پشت ‌بینی ضدحساسیت بخورید. اگر پزشک تشخیص داد که ترشح پشت بینی شما ناشی از آلرژی است، خوردن داروی ضدحساسیت مفید است.

سینوس‌ها را درمان کنید. اگر عفونت سینوس عامل ترشح پشت بینی است، پزشک برای درمان ترشح پشت بینی ناشی از عفونت سینوس آنتی‌بیوتیک مناسب، ضداحتقان و داروهای رقیق‌کننده تجویز می‌کند.

برای درمان مجار تنفسی را پاک کنید. اگر درمان‌های بالا ترشح پشت بینی را برطرف نکنند، پزشک با وسیله‌ای به نام درون‌بین مجاری تنفسی را از نظر وجود پولیپ یا انحراف بینی بازرسی می‌کند. برخی پولیپ‌ها با درمان استروئیدی از بین می‌روند و پولیپ‌های بزرگ‌تر را با عمل جراحی بر می‌دارند. انحراف بینی هم با جراحی تصحیح می‌شود.

برای مطالعه " ترشحات بد بوی بینی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است