علل گرفتگی بینی‌

مهمترین وظیفه بینی‌ تنفس است. هوایی که وارد بینی‌ میشود، پس از تنظیم حرارت و رطوبت و پاکسازی از ذرات و گردو غبار به سمت ریه هدایت میشود. همه ما تجربه سخت تنفس دهانی و خشکی دهان بدنبال سرماخوردگی‌ را داریم. در عمل بینی ، یکی‌ از اهداف مهم حفظ عملکرد بینی و بهبود این وظیفه می‌باشد، به شکلی‌ که اگر فرد قبل از عمل بینی تنفسش خوب بود باید بعد از عمل بینی هم خوب نفس بکشد و اگر چناچه اشکالی‌ داشت باید مشکلش برطرف شود.

علل گرفتگی بینی‌ به دو گروه تقسیم میشوند:

الف- دلائل فیزیولوژیک گرفتگی بینی مانند سرماخوردگی‌، آلرژی، بارداری،سینوزیت و غیره. در این حالت ترشحات و یا التهاب مخاطی‌ باعث انسداد‌های گاه گاهی میگردد. درمان این نوع گرفتگی و انسداد بینی طبی است .

ب- دلائل آناتومیک گرفتگی بینی‌: در گرفتگی بینی‌ آناتومیک از نظر ساختمانی مشکل دارد و بیمار درجاتی از گرفتگی را بطور دائم دارد که درمان آنها عمل جراحی بینی می باشد.

مهمترین علل گرفتگی بینی‌ آناتومیک

۱- انحراف تیغه بینی‌، شایعترین تنگی ساختمانی محسوب میشود. گاهی مقدار کمی‌ انحراف باعث تنگی و گرفتگی بینی‌ و شکایت بیمار میشود ولی‌ گاهی علیرغم انحراف زیاد شخص مشکلی‌ ندارد. در اکثر افراد انحراف بینی بدرجاتی وجود دارد ولی‌ تنها زمانی‌ اصلاح آن لازم است که فرد مشکل داشته باشد. درعمل بینی، انحرافات جزئی را هم باید اصلاح کرد چون با کوچکتر یا باریکتر کردن بینی‌ ممکن است تنفس مشکل شود و باعث گرفتگی بینی‌ شود.

۲- بزرگی‌ توربین ها: توربین یا شاخک یک زائده گوشتی در دیواره جانبی بینیست که نقش مهمی‌ در عملکرد به عهده دارد، ولی‌ گاهی بزرگی‌ بیش از حد باعث گرفتگی بینی‌ میگردد. توربین را می‌توان با استفاده از کوتر، رادیو فرکوِنسی یا لیزر کوچک کرد و یا قسمتی‌ از آنرا برداشت. البته در برداشتن آن باید احتیاط کرد چون برداشتن زیاد آن باعث خشکی و ناراحتی‌‌های شدیدی در بینی‌ میگردد.

۳- تنگ شدن والو: به زاویه بین تیغه میانی و دیواره جانبی اصطلاحا والو بینی‌ گفته میشود. این ناحیه باریک بوده و بطور طبیعی حدود ۱۵ تا ۱۷ درجه می‌باشد. حتی باریک شدن آن به میزان ۲ تا ۳ درجه هم میتواند باعث گرفتگی بینی‌ شود. در جراحی دقت زیادی باید به خرج داد تا این ناحیه تنگ نشود و چنانچه گرفتگی بینی‌ ناشی از تنگی والو است باید اصلاح شود، استفاده از گرافت‌ها در این ناحیه مفید است.

۴- پولیپ و تومور: پولیپ بینی ضایعه ایست که از تورم مخاطی‌ ایجاد شده و شایع بوده و معمولاً همراه درگیری سینوسهاست. درمان گرفتگی بینی‌ ناشی از پولیپ بینی ، جراحی اندوسکوپی بینی و جراحی پولیپ بینی میباشد.

متخصصین گوش، حلق و بینی‌ دوره‌های آموزشی طولانی و مخصوصی را برای درمان مشکلات داخلی‌ و خارجی‌ بینی‌ می‌گذرانند و عموماً آشنایی کاملی با این مسائل دارند. شناسایی صحیح و درمان دقیق این ایرادات تضمین کننده تنفسی راحت پس از عمل جراحی بینی است.

برای مطالعه " درمان گرفتگی بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است