عمل بینی خوب

راینوپلاستی یا عمل بینی جزء رایج ترین و در عین حال پیچیده ترین اعمال جراحی پلاستیک است. در طی عمل جراحی بینی اختلالات ظاهری بینی و همچنین اختلالات موجود در تیغه بینی (سپتوم) تا حد ممکن رفع می گردد.  روند انجام عمل بینی  خوب با یک مشورت کامل قبل از عمل بینی آغاز می گردد که طی آن بیمار تحت معاینه کامل ظاهر خارجی بینی و همچنین عناصر آناتومیک داخل بینی قرار می گیرد. وجود انحراف تیغه داخل بینی، شاخک های بزرگ بینی و یا علائم پولیپ بینی جز مواردی است که همگی در نتیجه تنفسی بعد از عمل بینی خوب بیمار دخیل بوده و باید در حین عمل بینی تحت توجه خاص قرار گیرد.

در جلسه ی مشاوره ی قبل از عمل بینی از بیمار تعدادی عکس تهیه می گردد و با توجه به نوع بینی فرد به وی اطلاعات کافی در خصوص این که چه تغییراتی در آن قابل انجام است داده می شود. جلسه مشورت قبل از عمل بینی خوب ، مهمترین دیدار بیمار با پزشک جراح خود می باشد و طی آن انتظارات بیمار از نتیجه عمل بینی بطور کامل با واقعیت تطبیق داده می شود. بدون شک مهمترین علت نارضایتی بیمار پس از عمل بینی ، عدم مشورت کامل و اطلاع کافی از تغییراتی است که قرار است در چهره ی وی داده شود. در این جلسه در صورت درخواست بیمار، پزشک می تواند در تعدادی از نماهای چهره تغییرات قابل انجام را با نرم افزارهای مخصوص شبیه ساز جراحی انجام داده و آن را به بیمار نشان دهد. بدیهی است این شبیه سازی صرفا تقریبی بوده و فاقد ملاحظات عملکردی و آناتومیکی است که جراح در حین عمل بینی با آن مواجه می گردد.

آیا پس از عمل بینی خوب امکان وقوع مشکلات تنفسی وجود دارد؟

بطور کلی در حین عمل جراحی پلاستیک بینی در نژاد خاورمیانه ای، اصل بر کوچک کردن سایز بینی است، طبعا در طی این فرآیند مسیر عبور هوا دچار کاهش در سطح مقطع می گردد، این تغییر در صورت عدم جبران با تکنیک های خاص جراحی، موجب اختلال تنفس در برخی بیماران خواهد گردید، لذا از اصول اولیه ی آموزش عمل بینی خوب فراگیری صحیح این تکنیک ها و حفظ تنفس بیمار است.

در حالت کلی هیچ بیماری نباید پس از عمل بینی خوب تنفسش بدتر از قبل باشد و بسیاری از بیماران که دچار اختلال تنفس هستند می باید بتوانند پس از عمل بینی بهتر از قبل تنفس نمایند. حصول این نتیجه مستلزم دقت فراوان جراح، بکارگیری تکنیک های مبتنی بر حفظ کامل مخاط داخل بینی، رعایت اصول باسازی زوایای عملکردی دریچه های داخلی و خارجی بینی و انجام صحیح مراقبت های پس از عمل بینی است.

بدیهی است عدم تخصیص وقت کافی جهت هر یک از موارد فوق در حین عمل بینی می تواند منجر به عوارضی همچون تشکیل بافت جوشگاه در مخاط، تنگی دریچه های داخلی و خارجی بینی، عدم رفع انحراف کامل سپتوم و..... گردد که تنفس بیمار بعد از عمل بینی را به مخاطره اندازد و علائمی همچون تنفس صدادار، احساس مقاومت در برابر ورود هوا در زمان انجام "دم"، تنفس با دهان باز در هنگام خواب، صحبت کردن با صدای شدیدا تو دماغی و عدم قابلیت انجام ورزش هوازی را به دنبال خواهد داشت. یک جراح با تجربه و موفق کسی است که بیماران وی پس از عمل بینی خوب کمترین مشکلات تنفسی را داشته باشند. فراموش نکنیم یک بیمار پس از عمل بینی در طول روز حداکثر چند بار به ظاهر بینی خود نگاه می کند لیکن در هر دقیقه ۱۶ بار با آن بینی نفس می کشد.

برای مطالعه " نشانه های عمل بینی موفق" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است