عمل بینی در بیماران شکاف لب و کام

بیمارانی که در کودکی شکاف کام و لب  عمل کرده اند بدلیل اختلال در رشد غضروف ها ی بینی و استخوان فک بالا در زمان بلوغ ۱۶-۱۸ سالگی نیاز به عمل جراحی زیبایی بینی دارند .در این بیماران با شکاف لب شکری و کام بدلیل اختلال رشد فک و غضروف های بینی  بدشکلی بینی واضح تر وشدید تر خود نمایی می کند. اینها دچار کلاپس همانطرف بینی بدلیل اختلال رشد غضروفها و استخوان فک می باشند .

قبل از عمل بینی بایستی اعمال جراحی شکاف کام انجام شده باشد وعمل زیبایی بینی در این افراد  از نظر کلی مشابه  سایر موارد عمل بینی است اما بدلیل شدت اختلال شکل ظاهری بینی  نیاز بدقت بیشتری حین عمل بینی و انالیز دقیق بینی قبل از عمل بینی دارد.معمولا افراد مبتلا به شکاف کام ، نیاز به عمل بینی به روش باز و پیوند غضروف متعدد در پره بینی و نوک  دارند که از گوش یا دنده تهیه می شود.

نکته مهم این است در بیماران که تحت عمل شکاف لب و کام قرار گرفته اند بایستی قبل از عمل بینی بیمار را توجیه کرد که نتایج عمل بینی مشابه سایر بیماران عمل زیبایی بینی ممکن است کاملا ایده ال نباشد و همچنین نیاز به مراقبت های جراحی شکاف لب می باشد ، تجربه جراح وهمکاری بیمار در نتایج خوب بعد از عمل بینی موثر است . امروزه جراحان پلاستیک  در روشهای جدید ترمیم لب شکری در زمان شیر خوارگی اشکالات غضروفهای بینی را هم برطرف می کنند و این اقدام موجب اشکالات کمتر بینی درزمان  بلوغ ودر نتیجه نتایج بهتر عمل بینی دراین بیماران می شود.

توصیه ما این است کلیه اشکالات  لب و فک وبینی این بیماران  توسط تیم جراحی پلاستیک درمان شود. از نظر مراقبت های بعد از عمل بینی این بیماران با نقایص مادرزادی بینی مشابه سایر موارد رینوپلاستی می باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است