عمل بینی ناموفق

در عمل بینی به طور کلی به علت وسعت دستکاری بافت های مختلف علائم التهابی واضحی پس از عمل بینی وجود خواهد داشت. از جمله عوارض عمل بینی بروز خونریزیهای زیر و اطراف چشم است. در گذشته میزان این خونریزیها زیاد و قابل توجه بود لیکن با استفاده از تکنیک های جدید استئوتومی این عارضه بعد از عمل بینی در حداقل ممکن بوده و مقادیر مختصر بوجود آمده در برخی بیماران ظرف مدت ۴ تا ۵ روز بعد از عمل بینی رفع می گردد.

ترشحات خونابه ای رنگ از بینی تا چند روز بعد از عمل بینی طبیعی بوده و عمدتا نیازی به درمان خاصی ندارد. در گذشته جراحان جهت بند آوردن خونریزیهای مخاطی پس از اتمام عمل بینی از فتیله های آغشته به پماد آنتی بیوتیکی در بینی بیماران استفاده می نمودند، وجود این فیتله ها اولا باعث قطع کامل تنفس از راه بینی در طی چند روز پس از عمل بینی می گردید و ثانیا تحمل فشار حاصل از آن بسیار دشوار بوده و در هنگام خارج ساختن آن نیز عموما درجاتی از خونریزی بافتی و بعضا درد شدید منجر به افت موقت سطح هوشیاری (غش) رخ می داد لکن با تکنیک های جدید حفظ کامل مخاط داخل بینی و عدم آسیب به آن و بهره گیری از اسپلینت های مخصوص جایگزین،(soft Doyle splint  ) نه تنها بیماران بلافاصله پس از اتمام عمل بینی و در اتاق بهبودی قادر به تنفس از راه بینی خواهند بود بلکه در آوردن آن هم به علت خاصیت نرم، ارتجاعی و سطح لغزنده آن کاملا بدون درد صورت می گیرد.

ورم بعد از عمل بینی تا چند هفته و در برخی تا چند ماه (ودر پوستهای ضخیمتر حداکثر تا ۱ سال) ادامه خواهند داشت و عارضه محسوب نمی گردد.

افتادگی نوک بینی پس از عمل بینی اصولا یک نشانه از عمل بینی ناموفق و از عدم بکارگیری تکنیک های صحیح  عمل بینی بوده و در حالت معمول نباید رخ دهد. چسب زدن صحیح می تواند در شکل دهی سریعتر بافت ورم کرده موثر باشد لکن شکل کلی بینی، ارتفاع، چرخش و برجستگی نوک بینی باید حین عمل بینی بطور کامل بازسازی گردد و به امید شکل داده شدن با چسب رها نگردد.

انسداد مسیر تنفس از راه بینی، صدادارشدن تنفس، وجود ترشحات فراوان بدبو و غلیظ و خشک تا بیش از ۶ ماه از انجام عمل بینی ، تغییر صدا بصورت تو دماغی،..... در صورتیکه قبل از عمل بینی وجود نداشته باشند عموما نشانه عمل بینی ناموفق و عدم لحاظ کردن دقت کافی حین عمل بینی بوده و با تکنیک های صحیح و به خرج دادن حوصله و دقت کافی قابل پیشگیری می باشند.

در تکنیکهای جراحی جدید به علت عدم آسیب به مخاط و همچنین انجام توربینوپلاستی بجای برداشت کامل شاخکهای بینی ،خونریزی پس از عمل بینی و حین عمل بسیار ناچیز است، لذا در این روش از درجاگذاری مشها (فتیله های)  بلند و پرفشار آزار دهنده اجتناب میگردد و در عوض از اسپلینتهای سیلیکونی نرم استفاده میگردد. با توجه به اینکه  حتی پانسمان جلو بینی نیز گذاشته نمیشود بیمار بلافاصله پس از اتمام بیهوشی عمل بینی قادر به تنفس از راه بینی بوده و ریکاوری ارامتر و مطمئنتری را خواهد گذراند. نظر به عدم درجاگذاری هرگونه پانسمان ممکن است در طی ۲۴ ساعت اول قطراتی از ترشح خونابه ای از بینی خارج گردد که بهتر است جهت جلوگیری از شفت شدن و لخته شدن آن، بتدریج بوسیله اپلیکاتورهای پنبه ای استریل آغشته به سرم استریل که به بیمار تحویل می گردد پاک شود.

در ۲۴ ساعت اول پس از عمل بینی بهتر است از رژیم مایعات و پس از آن بتدریج از غذاهای نرم استفاده نمود. بهتر است در دو هفته اول از غذاهای سفت و غذاهایی که خوردن آنها نیازمند حرکات شدید لبهاست ( گاز زدن سیب و...) اجتناب نمود.

برای مطالعه " نشانه های عمل بینی موفق" کلیک کنید .