عمل جراحی پلاستیک بینی

دانستنی های عمل جراحی پلاستیک بینی:

 • هدف از عمل جراحی پلاستیک بینی

هدف هرعمل جراحی زیبایی بینی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق.

 • اهمیت پوست درعمل جراحی پلاستیک بینی

هر فردی که متقاضی عمل جراحی پلاستیک بینی است ممکن است به دلایل مختلفی ازجمله نوع پوست ، کاندید خوبی برای عمل جراحی پلاستیک بینی نباشد لذا عمل جراحی بینی برای هرفرد متقاضی توصیه نمیشود.

به طور مثال در بینی های گوشتی دست جراح بینی برای جمع کردن نوک بینی خیلی باز نیست.  بینی گوشتی به بینی گفته می شود که پوست آن ضخیم وغضروفهای نوک بینی ضغیف باشد. غدد چربی پوست این بینی ها معمولا زیاد است و نفود این غدد و چربی های مترشحه از آنها در لابلای پوست باعث ضخیم شدن پوست می شود. جراح بینی در طی عمل باز بینی نمیتواند جنس پوست را تغییر دهد و کارهایی که وی انجام میدهد عمدتا بر روی غضروف و استخوان بینی متمرکز است. لذا نوک بینی کسانی که بینی آنها گوشتی است بعد از عمل بینی استخوانی و جراحی پلاستیک بینی خیلی جمع نمیشود و ممکن است این فرد بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی از جمع نشدن نوک بینی اش ناراضی باشد به همین دلیل به هنگام مشاوره اولیه و پس از معاینه ضمن بررسی کلیه جوانب، شما را از وضعیت و جنس پوست بینی تان آگاه خواهم کرد.

لازم به ذکر است که اکثر افرادی که نوک بینی خیلی بزرگی دارند فکر می کنند بینی آنها گوشتی است در صورتیکه  اگر بزرگ بودن نوک بینی بدلیل ضخامت پوست باشد ما با محدودیت های فوق الذکر مواجه خواهیم بود اما اگر بزرگی نوک بینی ناشی از بزرگ بودن غضروفهای نوک بینی باشد،این بینی گوشتی نیست و برای عمل کردن مشکلی ندارد لذا اگر در مورد جنس پوست بینی خودتان و گوشتی بودن یا نبودن آن ابهامی دارید توصیه میکنیم حضورا نزد پزشک جراح بینی مراجعه نمایید تا از نزدیک بینی شما را معاینه کرده و در مورد نوع بینی شما اظهار نظر کند .

 • سن عمل جراحی پلاستیک بینی

 از نظر سن عمل جراحی پلاستیک بینی تا وقتیکه یک نوجوان همچنان در حال رشد فیزیکی است نمیتواند تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار گیرد . اغلب دخترها درپایان ۱۶سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند و پس از آن میتوانند تحت عمل جراحی رینوپلاستی بینی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی دراین سنین باعث میشود که اعتماد به نفس یک نوجوان در یک زمان حساس و طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان به تدریج خودش را شناخته و احتمالا آینده اش را پایه ریزی خواهدکرد . از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان عمل جراحی رینوپلاستی بینی افراد بالای ۴۰ سال هستند . بسیاری از آنها اظهار می کنند که در زندگیشان از فرم بینی خودشان رضایت نداشته اند ودرنهایت برای عمل جراحی پلاستیک بینی مراجعه کرده اند . چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل جراحی پلاستیک بینی به منظور دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست . دراین موارد معمولا عمل جراحی پلاستیک بینی همراه با سایر عمل های زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد.

 • رفع مشکلات بینی با عمل جراحی پلاستیک بینی

با عمل جراحی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد به عنوان مثال عمل جراحی پلاستیک بینی برای اصلاح موارد زیر میتواند سودمند باشد:

 

 • تفاوت عمل جراحی پلاستیک بینی در افراد مختلف

به غیر از دوقلوهای یکسان هیچگاه نمیتوان دو نفر را پیدا کرد که بینی آنها عینا از نظر وضعیت ظاهری، جنس پوست و وضعیت راه تنفسی بینی یکسان باشند و حتی برفرض محال اگر بتوان دو نفر را پیدا کرد که بینی آنها از همۀ لحاظ یکسان باشد باز سایر ویژگی های صورت آنها با یکدیگر فرق خواهد داشت لذا عمل جراحی پلاستیک بینی برای هر فرد به طور اختصاصی طراحی شده و اجرا میشود. گاهی فرد مراجعه کننده عکس هنرپیشه ای را با خودش آورده و تقاضا میکند که به نحوی عمل شود که بینی اش مشابه آن هنرپیشه شود و یا در موارد دیگری فردی به مطب مراجعه میکند و تقاضا میکند که بینی اش مشابه بینی کسی شود که قبلا توسط خود پزشک جراح بینی تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار گرفته است. هر چند چنین مواردی کمک میکند تا باخواسته های فرد متقاضی عمل جراحی آشنا شده و از اینکه او چه سبک از جراحی را می پسندد آگاه شویم اما واضح است که با توجه به تفاوت های فردی ، نتیجۀ عمل دو بینی متفاوت یکسان نخواهد بود.

 • عمل جراحی پلاستیک بینی همراه با مشکل انسداد بینی

 بعد از عمل زیبایی بینی معمولا سوراخها یا حفرات بینی کوچکتر از قبل میشوند لذا هر عامل انسدادی مثل پولیپ بینی و یا تورم و بزرگی شاخکهای بینی وحتی انحراف مختصر تیغه بینی که قبل از رینوپلاستی مشکلی را ایجاد نکرده است چنانچه همزمان با عمل زیبایی اصلاح نشود میتواند بعد از عمل باعث انسداد نسبی راه هوایی شود. پس برای اجتناب از انسداد بعدی به هنگام عمل زیبایی باید هرگونه انسداد بینی که از قبل وجود داشته باشد اصلاح شود.

 • روش های عمل جراحی پلاستیک بینی

برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی دو تکنیک یا روش به نامهای عمل بینی باز و بسته وجود دارد. بعضی از جراحان روش بسته را و بعضی دیگر روش باز را ترجیح میدهند اما به طور کلی طرفداران عمل باز در حال افزایش هستند. استفاده کردن یک جراح از روش باز یا بسته فی نفسه امتیاز و یا اشکالی را متوجه وی نمیکند بلکه مهم این است که نتیجۀ نهایی مطلوب باشد. مواردی وجود دارد که غالب پزشکان روش باز را ترجیح میدهند که در این رابطه میتوان از موارد زیر نام برد:

عمل جراحی مجدد بینی ، عمل بر روی بینی ای که در اثر تصادف قبلی دفرمه شده باشد ، عمل زیبایی وقتی که با انحراف بینی شدیدی همراه باشد به طوریکه شکل ظاهری را هم کاملا کج کرده باشد.

* تفاوت عمل جراحی باز و بسته

تنها تفاوت روش باز با روش بسته در این است که در روش باز علاوه بر خط برشی کهدر روش بسته به کار می رود ، برش کوچکی نیز روی پوست کلوملا داده می شود. کلوملا همان قسمت میانی بین دو سوراخ بینی است که بطور معمول پائین تر از پره های بینی قرار میگیرد. شما میتوانید در عکس زیر محل این برش را که با مارکر مشخص شده است مشاهده کنید.

2007-10-28_133536

این برش این امکان را فراهم می کند که بتوان پوست بینی را بلند کرد و تمامی ساختمانهای اصلی بینی که شامل قسمت استخوانی ، قسمت غضروفی و بافت نرم است را دقیقا مشاهده کرد و عمل جراحی پلاستیک بینی را زیر دید مستقیم انجام داد. محل جوش خوردن بخیه های این برش باقی نمی ماند و جای نگرانی ندارد. نکته ای که لازم به یاددآوری است این که برش دادن یا برش ندادن گوشه های بینی یا اصطلاحا پره های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد بلکه به اندازه سوراخ های بینی و پره های بینی بستگی دارد یعنی اینکه اگر سوراخهای بینی بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند هیچ راهی به جز برش خوردن کناره های ( پره های ) بینی نیست حتی اگر جراحی به طریقه بسته انجام شود.

*مزایای عمل بینی به روش بسته

 •  مدت زمان عمل در این روش حدودا یک ربع کمتر از روش باز است.
 • در روش بسته روی پوست کلوملا برشی داده نمی شود. 
 • در روش بسته بعد از عمل تورم نوک بینی زودتر برطرف می شود.

* مزایای عمل بینی به روش باز

 • عمل جراحی زیر دید مستقیم انجام میشود لذا بعد از عمل احتمال غیر قرینگی بینی کمتر میشود.
 • قدرت مانور جراح و فضا برای کار کردن وی بیشتر است.
 • تاثیر اجزای صورت بر عمل جراحی پلاستیک بینی

اجزای صورت بر روی بینی و متقابلا وضعیت بینی بر روی سایر اجزای صورت تاثیر گذار هستند. به طور خاص وضعیت چانه یک فرد بر روی دیدی که ما از بینی وی داریم اثرگذار است. به طور طبیعی وقتی از نیمرخ به صورت یک فرد نگاه می کنیم چانه وی مختصری عقب تر از قسمت قدامی لب تحتانی است. در بعضی از افراد چانه خیلی عقب تر از این حد است. در مواردی که چانه خیلی عقب باشد صورت حالت چهرۀ پرندگان را پیدا میکند که بینی و نیمه میانی صورت خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است . در این گونه افراد نه تنها چانه عقب تر از معمول است بلکه عقب بودن چانۀ آنها باعث میشود تا بینی آنها از آنچه که هست بزرگتر نیز دیده شود. بر عکس مطلب فوق نیز درست است یعنی نزد کسانیکه بینی خیلی بزرگ دارند معمولا چانه عقب تر دیده میشود به همین دلیل است که باید وضعیت بینی را در کنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرد. هر چند که استفاده از پروتز چانه برای جلو آوردن چانه به تنهایی هم انجام میشود ولی در اکثر موارد عمل پروتز چانه همزمان با عمل زیبایی بینی صورت می گیرد و با این کار هر کدام از این دو عمل تاثیر گذاری مثبت عمل دیگر را دو چندان می کند.

 • عمل جراحی پلاستیک بینی با طراحی کامپیوتری بینی

در سالهای اخیر تولید نرم افزارهای مختلف کامپیوتری زندگی را دچار تحول چشمگیری کرده است. خوشبختانه علم پزشکی نیز در زمینه های مختلف از این پیشرفت بهره فراوانی برده است. طراحی کامپیوتری بینی نمونۀ گویایی از این امر است. این طراحی برای بیماران این فرصت را فراهم میکند تا تصویری واقع بینانه از بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی خود داشته باشند و از طرف دیگر این امکان را در اختیار پزشک قرار می دهد تا با خواسته های بیمارش آشناتر شده و در مورد امکان رسیدن ویا نرسیدن به آن خواسته ها با وی گفتگو نماید. لذا در صورتیکه بیمار مایل باشد قبل از عمل ، طراحی بینی خودش را ببیند به هنگام مشاوره اولیه با دوربین دیجیتال از نیم رخ وی عکس گرفته می شود و عیوب آن عکس با کامپیوتر اصلاح می گردد. سئوالی که برای بسیاری مطرح است اینکه این طراحی کامپیوتری چقدر به واقعیت نزدیک است به عبارت ساده تر اینکه نتیجه عمل جراحی پلاستیک بینی آیا مشابه طراحی خواهد بود؟برای پاسخ به این سئوال لازم است چند فاکتور را در نظر داشته باشیم:

۱- اگر طراحی کامپیوتری توسط پزشک جراح بینی انجام شود شباهت طراحی با نتیجه بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی بیشتر خواهد بود چرا که پزشک فقط بعنوان یک گرافیست که قرار است از عکسی که به او ارائه شده است با کمک نرم افزار تصویر بهتری بسازد نیست بلکه وی در حین طراحی محدودیت های حین عمل را نیز لحاظ خواهد کرد.

۲- چنانچه قبل از طراحی کامپیوتری ، بینی شما توسط پزشکتان مورد معاینه قرار گیرد طراحی انجام شده به واقعیت نزدیکتر خواهد بود .

۳- هر چه نرم افزار مورد استفاده قابلیت بیشتری داشته باشد امکان طراحی واقع بینانه تر افزایش پیدا می کند. امیدواریم روزی نرم افزاری تولید شود که قادر باشد تصویری سه بعدی از بینی و صورت ارائه نماید ولی نرم افزارهای مورد استفاده کنونی بر روی عکس که تصویری دو بعدی است قابلیت اجرا دارند.

۴- نکته آخر اینکه حتی با وجود فراهم بودن شرایط فوق باز هم نمی توان گفت که بینی بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی عینا مشابه طراحی کامپیوتری خواهد بود ولی با اطمینان می توان گفت که شباهت آنها بسیار زیاد خواهد بود.

 • بیهوشی در عمل جراحی پلاستیک بینی

 با توجه به اینکه امروزه معمولا در مراکز جراحی خصوصی هالوتان و سایر گازهای بیهوشی دهندۀ استنشاقی مورد استفاده قرار نمیگیرند و داروهای جدید بیهوشی اثرات کبدی نداشته و یا اگر هم داشته باشند بسیار مختصر است ، لذا چنانچه در گذشتۀ نزدیکی تحت بی هوشی قرار گرفته اید ضرورتی ندارد که از بیهوشی قبلی شما زمان زیادی بگذرد.

 • هزینه عمل جراحی پلاستیک بینی

هزینه عمل جراحی بینی از یک شهر به شهر دیگر و حتی از یک منطقه شهری به منطقه دیگر همان شهر و از نزد یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت است. اگرچه هزینه و قیمت عمل جراحی فاکتور مهمی درانتخاب جراح خواهد بود اما کسی موفق تر است که بر مبنای فاکتورهای مهمتری مثل کارائی و تجربه ، جراح بینی خود را انتخاب نماید. معمولا پزشکان هزینه عمل را بسته به شکل و نوع بینی و کاری که قرار است روی آن انجام شود مشخص میکنند .

 • عمل جراحی پلاستیک بینی با لیزر

لیزر برای بسیاری از اعمال جراحی سودمند است اما در زمینه عمل زیبایی بینی کاربردی ندارد. بعضی از جراحان فقط برای برش اولیه از پرتو لیزر به جای تیغ جراحی استفاده میکنند. لازم به توضیح است که این برش لیزری هیچ ارجحیتی از نظر درد بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی یا نتیجه بعد از عمل و یا جای بخیه و ... بر تیغ جراحی ندارد.

 • نقش آلرژی در عمل جراحی پلاستیک بینی

عمل جراحی بینی باعث بهبود و یا تشدید علائم حساسیت بینی نمی شود. مبتلایان به آلرژی بینی هم میتوانند تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار گیرند اما بسته به شدت علائم و نشانه ها بهتر است از قبل از عمل تا مدتی بعد از عمل تحت درمان با داروهای ضد حساسیت قرار گیرند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است