عوارض جراحی زیبایی پلک

جراحی پلاستیک یکی از علل  مراجعات روزمره و شایع بیماران به جراحان زیبایی هستند. بیمارانی که از افتادگی پوست پشت پلک فوقانی و ایجاد چین های پوستی در پلک فوقانی شکایت دارند. علت این نارضایتی بیمار ممکن است صرفا جنبه زیبایی باشد یا که بیمار به علت احساس خستگی یا افتادگی پوست روی مژه ها﴿بخصوص در انتهای روز ﴾مختل شدن میدان دیدش مراجعه کرده باشد.

دو نکته مهم در بیماری که جهت عمل جراحی زیبایی پلک ، جوانسازی پلکها و چشم ﴿بلفاروپلاستی﴾ مراجعه کرده است حائز اهمیت است.

۱- اولا آیا بیمار دچار افت ابروها می شود در عمل جراحی زیبایی پلک ، جوانسازی چشم ﴿بلفاروپلاستی﴾ یا خیر؟

۲- آیا بیمار دچار تحلیل عمده ای در چربی اطراف چشم ها می شود در عمل جراحی پلاستیک پلک ،زیبایی و جوانسازی پلکها و چشم ﴿بلفاروپلاستی﴾ یا خیر؟

نتایج جراحی

زخم محل جراحی پلک گاهی شش ماه و یا بیشتر زمان لازم دارد تا محوگردد. در پلک بالا گاهی دانه‌های سفید که حاوی چربی است دیده می‌شود که پزشک به راحتی وبه طور سر پایی آنها را بیرون می‌آورد. در شش ماه اول در حد امکان از قرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

در اکثر بیماران نتیجه رضایت‌ بخش است و آنها از شکل پلک ها و قیافه جوان‌تر و شاداب‌تر خودخرسندند. برای برخی ممکن است افتادگی پس از چند سال مجدداً ایجاد شود ولی برای برخی تاپایان عمر نتایج خوب پا برجاست.

عوارض جراحی زیبایی پلک

پس از جراحی در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملاً بسته نمی شوند. این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح گردد.

در موارد بسیار نادری ممکن است پس از جراحی زیبایی پلک ، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود. برای پیشگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه شود.

وجود برخی از بیماری های زمینه ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می کند. بیماری های مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم، خشکی چشم، بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت می تواند خطرات جراحی را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می تواند باعث افزایش خطرات جراحی گردد.

برای درک دقیق احتمال بروز این مشکلات و پیشگیری از بروز آن ها لازم است فرد تمام مشکلات پزشکی، داروهای مصرفی و بیماری های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق قبل از جراحی زیبایی پلک انجام شود.

دسته دیگر از بیمارانی که با شکایت پوست اضافه پشت پلک برای جراحی پلاستیک مراجعه می کنند افرادی هستند که در واقع دچار تحلیل شدید چربی اطراف چشمها شده اند . در این بیماران پوست اضافه پشت پلک ناشی از تحلیل چربی زیر ابروها و اطراف چشم است که سبب پایین افتادن ابروها و گود رفتن اطراف چشم شده است. در این افراد درمان شامل تزریق چربی و تزریق بوتاکس به اطراف چشم برای تصحیح محل ابرو و جایگزین کردن چربی از دست رفته است. سپس در صورتیکه بیمار باز هم مقداری پوست اضافه داشت ، با یک جراحی زیبایی پلک ساده و کوتاه مدت تحت بیحسی موضعی می توان نمای کاملا طبیعی و منظره اولیه و جوانسازی شده را به چشمها برگرداند.

باید توجه داشت که در روشهای قدیمی جراحی زیبایی پلک فوقانی به طور کلاسیک پوست و چربی پشت پلک برداشته می شد که از شکایات شایع بیماران گود رفتن اطراف چشم ، ایجاد نمای خسته و خواب آلوده بود که توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد ، روند جراحی مدرن پلکها درست معکوس شده است ، یعنی به جای برداشتن تهاجمی پوست و چربی در روش مدرن تمایل به جایگزین کردن چربی در نواحی مورد نیاز با کم کردن چربی در بعضی نقاط خاص ، بالا بردن ابروها و برداشتن حداقل پوست وجود دارد .

خواننده گرامی:

پیشنهاد می شود مطلب "جراحی زیبایی افتادگی پلک " و " سن مناسب برای جراحی پلک " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "جراحی زیبایی" مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است