عوارض لوزه سوم

معمولاً لوزه‌های سوم با افزایش سن کوچک‌تر می‌شوند. به‌علت اینکه لوزه سوم از یک نسج لنفاوی تشکیل شده است، از حدود ۴ سالگی به بعد نسج لوزه تحلیل می‌رود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود شکایت بیمار مبتلا به لوزه سوم کم شود این است که راه‌های هوایی و مسیر حلق و حنجره با افزایش سن بزرگ‌تر شده و در نتیجه لوزه سوم نسبت به این راه‌ها کوچک می‌شود. از طرفی خود لوزه‌ها هم به مرور زمان کوچک‌تر می‌شوند. بنابراین هم بزرگ شدن راه‌هوایی حلق و حنجره و هم کوچک شدن و باقی ماندن لوزه سوم در همان حالت اولیه هر دو مؤثر هستند. گاهی ممکن است اینگونه نباشد و به مرور زمان بهبودی حاصل نشود و حتی در افراد بزرگ‌تر و بچه‌های ۱۲ و ۱۴ساله هم، لوزه سوم ایجاد مشکلات و عوارضی کند. در نتیجه بهتر است حتما با نخستین مشکل نسبت به درمان لوزه سوم اقدام شود و والدین نبایستی در تمام موارد صبر کنند تا با افزایش سن مشکل لوزه سوم برطرف شود.

عدم‌درمان به موقع لوزه سوم می‌تواند عوارضی را به‌دنبال داشته باشد که برای سلامتی بچه مشکل‌ساز خواهد بود؛ به‌عنوان مثال اگر عوارض ایجاد شده مربوط به گوش باشد باعث می‌شود پرده گوش به داخل کشیده شده، عارضه‌ای به نام اوتیت سروز ایجاد شود. اگر چه با افزایش سن مشکل لوزه سوم حل می‌شود ولی این عوارض ناشی از لوزه سوم ، (اوتیت سروز) برای بچه تا مدت‌ها ایجاد ناراحتی می‌کند یا در موارد دیگر درصورت عدم ‌درمان لوزه سوم، ممکن است بچه دچار سینوزیت شود و درصورت ایجاد سینوزیت‌های مکرر صبر کردن صلاح نیست  و باید به درمان لوزه سوم اقدام نمود.

بنابراین درصورت بروز عوارضی مانند سینوزیت، اوتیت سروز(عفونت گوش) و حتی عفونت غیرمیکروبی گوش و انسداد بینی باید درمان لوزه سوم سریعاً انجام شود. از موارد دیگر که حتما لازم است کودک تحت درمان جراحی لوزه سوم قرار گیرد شک به بدخیمی لوزه درکودکان است. البته معمولاً لوزه سوم خوش‌خیم است ولی در مواردی هم ممکن است ضایعه بدخیمی داشته باشد. در حالت بدخیمی لوزه سوم و اوتیت‌های مکرر و سینوزیت مزمن و انسداد راه تنفسی باید حتماً عمل جراحی لوزه سوم انجام شود و صبر کردن به هیچ وجه جایز نیست.

اگر لوزه سوم باعث ایجاد عوارضی در بدن شده و به موقع درمان نشود، می‌تواند در نهایت بد فرم شدن صورت را به‌دنبال داشته باشد یا لوزه سوم باعث شود سقف دهان دچار مشکل شود، دندان‌ها به‌صورت منظم رشد نکنند، سینوزیت مزمن ایجاد شود، عوارضی در گوش به‌وجود‌آید و همچنین اوتیت سروز ایجاد شود.

والدین باید در سرماخوردگی‌ها یا مواردی که باعث عفونت می‌شوند بسیار مراقب باشند و با توجه به اینکه روش خاصی برای پیشگیری از عفونت لوزه ها وجود ندارد، باید بلافاصله بعد از مشاهده علائم عفونت لوزه ها و قبل از بروز عوارض ذکر شده یا درصورت مشاهده هر کدام از عوارض لوزه سوم به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان یا انجام عمل جراحی لوزه سوم برای فرزند خود اقدام کنند.

برای آشنایی با آناتومی لوزه ها روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است