عوارض ناشی از انحراف تیغه بینی و درمان آن

انحراف سپتوم ممکن است موجب انسداد بینی شود ، البته دلایل فراوان دیگری نیز برای انسداد بینی وجود دارد که ممکن است انحراف سپتوم کم اهمیت ترین آنها باشد و ممکن است سپتومی که ظاهرا“ موجب انسداد است در مریض هیچ علامتی پدید نیاورد. به جز انسداد بینی سایر علایم حاصل از ناهنجاری سپتوم به خوبی شناخته نشده اند . گاهی سردرد به انحراف سپتوم نسبت داده می شود ، اما بسیاری از بیماران دچار انحراف سپتوم سردرد ندارند و احتمال وقوع همزمان سردرد و تغییر شکل سپتوم نیز وجود دارد .

ممکن است سینوزیت در اثر انحراف سپتومی که دهانه سینوس را مسدود می نماید ، ایجاد شود . اما چنین مواردی نادر است و نباید کاملا“ اطمینان داشت که پس از عمل سپتوم ، سینوزیت بیمار بهبود یابد . گاهی در اثر جریان هوا ، مخاط قسمت انحراف یافته سپتوم خشک می شود و خونریزی می نماید .

در نگاه ، سپتوم منحرف شده ،‌به یک طرف متمایل است ( گاهی به صورت S شکل است که سبب انسداد هر دو طرف بینی می شود ) . انسداد ممکن است قدامی ( غضروفی ) و یا خلفی ( استخوانی ) باشد .

درمان انحراف تیغه بینی

اعمال جراحی زیادی از جمله عمل جراحی بازسازی سپتوم و یا رزکسیون زیر مخاطی برای اصلاح عوارض انحراف بینی و انحراف سپتوم به کار می روند . البته به بیمار نباید گفته شود که عمل فوق چیزی بیش از صاف کردن سپتوم انجام خواهد داد . اصولا“ از عمل جراحی برای بهبود سردرد یا کاهش ترشح مخاط بینی ( Postnasal drip) استفاده نمی شود . استثنای این امر هنگامی است که شواهد ، دلالت بر دخالت فشار حاصل از شاخک ها در ایجاد سردرد داشته باشند . در انجام عمل جراحی باید دقت شود تا از دادن دو برش مقابل هم ( یا پارگی ) در فلاپ های موکوپری کندریال خودداری شود ،‌ زیرا ممکن است سپتوم سوراخ شود. همچنین باید دقت شود که بینی تکیه گاه کافی داشته باشد تا پشت بینی فرو نرود و یا توسط اسکار حاصل از عمل به داخل کشیده نشود ( تغییر شکل زینی شکل ) .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است