عوامل گرفتگی بینی (رینیت غیرآلرژیک)

رینیت: التهاب داخل بینی است که در آن بیمار معمولا با احساس پری بینی، گرفتگی بینی و آبریزش از بینی مراجعه می‌کند.

رینیت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف: رینیت آلرژیک  

ب: رینیت غیرآلرژیک

علل هورمونی شامل رینیت حاملگی، رینیت قبل از سیکل قاعدگی و رینیت ناشی از کم کاری تیروئید و دیابت شدید است. در سه ماهه دوم و سوم حاملگی به دلیل اثرات هورمون‌ها، همان گونه که رحم پرخون تر می‌شود، بافت بینی نیز پرخون تر شده و موجب گرفتگی بینی می‌شود.

رینیت دارویی

 استفاده طولانی مدت از قطره‌های بینی باعث برگشت شدیدتر علائم گرفتگی بینی می‌شود؛ یعنی به محض استفاده نکردن حالت بیمار به مراتب بدتر از حالت اول شده و نوعی وابستگی ایجاد می‌شود. بنابراین، در استفاده از این قطره‌ها برای بیماران مبتلا به سرماخوردگی که دچار گرفتگی بینی شده اند باید مصرف آنها به دو تا سه روز محدود شود.

داروهای ضد بارداری هم باعث رینیت و گرفتگی بینی می‌شوند. برخی از داروهای ضد فشارخون نیز می‌توانند باعث این پرخونی بینی و رینیت شوند.

رینیت وازوموتور

 نوعی از رینیت با علائم آبریزش و گرفتگی بینی ولی بدون خارش است. این موارد ایدیوپاتیک هستند. افزایش تاثیرات سیستم اعصاب پاراسمپاتیک در بینی عامل ایجاد رینیت و گرفتگی بینی است و بافت بینی بیماران به محرک‌ها بیش از حد عادی پاسخ می‌دهد. هر محرک غیراختصاصی، مثل ادوکلن و حتی تغییر آب‌ و هوا باعث ایجاد علائم می‌شود.

علاوه بر شستشوی بینی با سالین نرمال، اقداماتی نظیر دوری از آلودگی هوا و دود سیگار، ورزش، بالابودن در هنگام خواب و گرم نگاه داشتن پا در فصل سرد سال، درمان علائم رینیت  و گرفتگی بینی کمک می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با عوامل گرفتگی بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است