لوزه سوم در کودکان وعلائم آن

بیماری لوزه سوم عبارت است از یک نسج لنفاوی بدون کپسول در داخل حلق بینی

(حلق از ۳ قسمت تشکیل شده: ۱- حلق دهان یا اوروفارنکس ۲- حلق حنجره‌ای یا هیپوفارنکس ۳- حلق بینی یا نازوفارنکس).

لوزه سوم در انتهای حلق قرار دارد و نقش لورزه سوم تأمین ایمنی بدن است و اگر در مواردی مشکلاتی برای بچه به‌دنبال بزرگ شدن آن ایجاد شود، می‌توان با عمل جراحی نسبت به خارج کردن لوزه سوم اقدام کرد.

در اصطلاح عامیانه به این لوزه، لوزه سوم می‌گویند چون در حلق ۲ لوزه اصلی وجود دارد و این قسمت از نسج لنفاوی که بعد از ۲ لوزه ذکر شده قرار دارد به نام لوزه سوم خوانده می‌شود.

به‌طور کلی در تمامی افراد لوزه سوم وجود دارد ولی ممکن است در بعضی از بچه‌ها لوزه سوم بزرگ‌تر از حد معمول شده باشد و به‌اصطلاح هیپرتروفی پیدا کرده باشد که البته در همه بچه‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

علائم بزرگی لوزه سوم

علائم بزرگی لوزه سوم عبارتند از:

۱- انسداد بینی (بیماران قادر نیستند از بینی به خوبی تنفس کنند).

۲- سینوزیت‌های مکرر ناشی از تنفس دهانی به علت لوزه سوم

۳- تکلم تودماغی ۴ ناشی از بزرگی لوزه سوم

- مشکلات و ناراحتی‌های گوش از جمله اوتیت سروز یا التهاب سروزی گوش (این عارضه باعث می‌شود هوا به گوش میانی خوب نرسد).

لوزه سوم در کودکان

دو نوع لوزه وجود دارد؛ یکی لوزه های کامی که وقتی دهان باز می‌شود آنها را می‌بینیم و دیگری لوزه سوم که در داخل دهان پشت خروجی بینی و زبان کوچک است و در معاینه معمولی دیده نمی‌شود.

اگر با بزرگ شدن لوزه سوم این بچه‌ها دچار عوارضی شوند یا اگر بچه با ناراحتی‌های گوش مواجه شود یا به‌علت بزرگی لوزه‌ها کودک دچار سینوزیت‌های مکرر شده و یا به‌علت بزرگی بسیار زیاد لوزه‌ها، انسداد راه‌های هوایی ایجاد شود، در اینگونه موارد باید عمل جراحی لوزه سوم انجام شود ولی در غیراین صورت معمولاً با افزایش سن خودبه‌خود برطرف می‌شود و نیازی به انجام عمل جراحی نخواهد بود.

لوزه سوم بیمار را بعد دو سالگی می‌توان عمل کرد.

لوزه سوم در صورتی که راه بینی را به میزان دوسوم بسته باشد و فرد دچار خرخر و خوابیدن با دهان باز شود می‌توان بعد دو سالگی عمل کرد. اگر لوزه سوم عمل نشود به مرور روی فک دندانی آنها اثر منفی خواهد گذاشت و عارضه دیگر آن ترشح مایع در هر دو گوش و کاهش شنوایی است.

برای تشخیص لوزه سوم باید رادیوگرافی کرد، برای لوزه‌های اصلی ولوزه کامی وقتی در یک فصل فردی بیش از ۳ بار گلودرد چرکی شدید به همراه تب ۴۰ درجه که فرد در آن نتواند غذا بخورد پیش آید باید عمل شود. همچنین اگر فرد دچار آبسه لوزه یا مشکوک به سل لوزه باشد باید تحت درمان جراحی لوزه قرار بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با درمان لوزه سوم در کودکان روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است