لوزه سوم در کودکان

یکی از علل عمده التهاب لوزه سوم، سرماخوردگی مکرر است.

لوزه سوم در کودکان به عنوان یک مخزن عفونت‌ عمل می‌کند و به دلیل ضعف سیستم ایمنی در آنان، عفونت دستگاه تنفسی بیشتر اتفاق می‌افتد. لوزه سوم جزو تشکیلات لنفاوی حلق است که وظیفه دفاع از بدن در مقابل تهاجم میکروب‌ها و قارچ‌ها را بر عهده دارد.

لوزه سوم در پشت زبان کوچک قرار دارد و با معاینه مستقیم قابل مشاهده نیست، التهاب لوزه سوم در سنین دو تا سه سالگی رخ می‌دهد و همچنین در لوزه سوم سنین پنج سالگی نیز به اوج خود می‌رسد و پس از آن در افراد بالغ لوزه سوم به طورکلی محو می‌شود.

بزرگی بیش از حد لوزه سوم در کودکان بر اثر آلرژی، عفونت‌های حلق و دستگاه تنفسی است. در صورت شدید بودن التهاب لوزه سوم، کودک در حین خواب خرخر می‌کند و دچار تنفس دهانی می شود.

لوزه سوم در صورت بروز عوارض باید برداشته شود و نبود لوزه سوم به دلیل نقش دفاعی کمرنگی که ایفا می‌کند مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

در صورتی که درمان طبی لوزه سوم ، استفاده از آنتی بیوتیک و داروی ضد حساسیت در درمان التهاب لوزه سوم مفید نبود برای بهبود مشکل انجام عمل جراحی لوزه سوم توصیه می‌شود.

والدین باید علائم تنفسی کودک را در حین خواب جدی بگیرند زیرا این عارضه که ممکن است از عوارض بزرگی لوزه سوم باشد منجر به تغییر در صورت، فک و دندان‌های کودک شود.

لوزه‌هایی که در حد متوسط هستند و گاهی سرما می‌خورند نیازی به عمل جراحی ندارند چون خود لوزه‌ها جزء سیستم لنفاوی بدن هستند و در کودکان نقش ایمنی و جلوگیری از عفونت را بازی می‌کنند لذا توصیه می‌شود لوزه‌ سوم تا ۵ سالگی عمل نشود مگر اینکه خیلی شدید باشد و راه نفس را ببندد.

لوزه سوم را می‌توان از ۲ سالگی به بعد عمل کرد اما باید در نظر داشت گاهی لوزه سوم با بیماری‌هایی مانند آلرژی بینی اشتباه گرفته شود که برای عمل جراحی باید بررسی دقیق داشت.

برای آشنایی با درمان لوزه سوم روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است