لوزه سوم و زمان جراحی آن

لوزه سوم به صورت توده‌ای بافتی، در محل اتصال قسمت حلقی حفره بینی به حلق واقع شده است. وظیفه‌ی لوزه سوم ، حذف میکروب‌ها و ویروس‌هایی است که از طریق بینی وارد بدن می‌شوند. از این رو لوزه سوم با ساختن پادتن بر علیه میکروب‌ها، به دفاع بدن در برابر آن‌ها کمک می‌نماید.

برخی از پزشکان معتقدند که اگر کودک، به سن ۳ سالگی برسد، اهمیت عملکرد دفاعی آدنوئید به کلی از دست می‌رود. معمولاً اندازه لوزه سوم در ۵ سالگی تحلیل رفته و کوچک می‌شود، ولی اصولاً تا ۱۲ سالگی، عملکرد لوزه سوم در بدن حفظ می‌شود.

علائم و نشانه‌های بزرگی لوزه سوم

از آنجایی‌که لوزه سوم، سبب حذف میکروب‌ها و ویروس‌ها در بدن می‌باشد، گاهی به هنگام بروز عفونت، به طورموقتی لوزه سوم بزرگ می‌گردد. تورم لوزه سوم در کودکان، ممکن است علائم متعددی داشته باشد:

ـ مشکل تنفس، از طریق بینی

ـ کودک بعلت مشکل تنفسی ناشی از لوزه سوم از طریق دهان قادر به تنفس می‌باشد.

ـ تنفس صدا دار

ـ خروپوف به هنگام خواب در اثر بزرگی لوزه سوم

ـ توقف کوتاه مدت تنفس در زمان خواب

زمان جراحی لوزه سوم

هر گاه لوزه سومِ متورم و عفونت یافته، باعث ایجاد مشکلات فراوانی در کودک شود، به طوری‌که علی‌رغم مصرف‌دارو، آن مشکلات و علایم باقی بماند، ممکن است پزشک عمل جراحی لوزه سوم را پیشنهاد نماید. برخی از این علایم عبارتند از:

ـ دشواری تنفس کودک

ـ ایست تنفسی در خواب

ـ عفونت‌های راجعه

اگر عفونت‌های مکرر لوزه سوم، سبب بروز عفونت در سینوس و گوش کودک شود، جراحی لوزه سوم ضروری است. زیرا لوزه‌ سومِ متورم، از یک طرف باعث اختلال در تعادل فشار پشت پرده گوش میانی می‌شود و از طرف دیگر تخلیه‌ی ترشحات گوش میانی را با مشکل مواجه می‌سازد که بروز این عوارض گاهی منجر به کم شنوایی می‌گردد. بنابراین در کودکانی که لوزه‌ سوم متورم، باعث گوش درد مکرر و تجمع مایع در گوش می‌شود، جراح علاوه بر حذف لوزه سوم، در داخل پرده گوش لوله کوچکی نیز تعبیه می‌نماید.

معمولاً حذف لوزه‌های حلقی همزمان با حذف لوزه سوم صورت گرفته و عمل لوزه سوم شایع‌ترین عمل جراحی کودکان نیز محسوب می‌شود.

توصیه مهم :

با توجه به اینکه لوزه سوم پیشگیری خاصی ندارد، باید والدین محترم به‌طور مرتب مراقب سلامتی بچه‌های خود باشند و با مشاهده نخستین علائم لوزه سوم به پزشک متخصص مراجعه کنند. به هیچ‌وجه آنتی‌بیوتیک به‌صورت خودسرانه مصرف نشود، زیرا در مواردی ممکن است باعث بروز عواقب جبران ناپذیری در سلامتی کودک شود یا این فرض که ممکن است با افزایش سن، کودک خودبه‌خود خوب شود، منتظر خوب شدن تدریجی بیماری ناشی از لوزه سوم نباشند و حتماً نسبت به درمان لوزه سوم به موقع اقدام کنند.

برای آشنایی با درمان و مراحل عمل جراحی لوزه سوم و مراقبت های بعد از عمل لوزه سوم روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است