مدل بینی- عمل رینوپلاستی

با توجه به تحولاتی که در علم راینولوژی به وجود آمده، شناخت ما نسبت به مشکلات داخل بینی خیلی بیشتر شده است. در گذشته وقتی می‌خواستیم بینی را معاینه کنیم امکاناتمان خیلی ساده بود در نتیجه دیدمان را نسبت به داخل بینی محدود می‌کرد و همین امر باعث می‌شد بسیاری از مشکلات داخل بینی از نظر مخفی بماند و از آنها در حین عمل رینوپلاستی غفلت شود، به طوری‌که بعد از عمل رینوپلاستی برای بیمار مشکلات اساسی به‌وجود می‌آمد و بیمار مجبور بود مجدداً به اتاق عمل بیاید. ولی امروزه یکی از امکاناتی که در اختیار ما قرار گرفته آندوسکوپی بینی است. ما به کمک این آندوسکوپ‌ها می‌توانیم تمام مسائل داخل بینی را قبل از عمل رینوپلاستی بینی تشخیص دهیم.

معاینه آندوسکوپیک برای بیمار خیلی راحت است چون ما قسمت‌های مختلف بینی را با آندوسکوپ‌هایی که ۴ میلی‌متر بیشتر قطر ندارند مشاهده می‌کنیم. پس تمام ارزیابی‌ها قبل از عمل بینی باید انجام شده باشند

در طی عمل رینوپلاستی بینی می توان اشکالات مختلف بینی را برطرف کرد و مدل بینی را تغییر داد برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

بزرگ بودن اندازه بینی

تغییر مدل بینی با رفع قوز بودن بینی

اصلاح افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب در عمل رینوپلاستی بینی که این موارد در زیبایی چهره و مدل بینی نقش بسزایی دارد.

اصلاح مدل پهن بینی در عمل رینوپلاستی بینی

اصلاح بزرگی سوراخ های بینی

اصلاح جعبه ای شکل بودن نوک بینی

زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

درمان دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی که در ظاهر و مدل بینی نمایان است.

دو شاخه بودن نوک بینی

مدل بینی زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی

اصلاح دفورمیتی های مدل بینی بعد از عمل رینوپلاستی بینی

نکته مهم:

مطمئناً جنس و ضخامت پوست، فرم غضروفها و نیز فرم استخوان بینی بر روی نتیجه نهایی مدل بینی بعد از عمل رینوپلاستی بینی تاثیر گذار خواهد بود که از بین آنها مهمترین عامل در عمل رینوپلاستی بینی ضخامت پوست ناحیه نوک بینی است. به عنوان مثال ساده اگر شما پارچه نازکی را روی یک ظرف بلور زیرین را به خوبی نمایان می سازد اما اگر همین امر را با یک پارچه پشمی انجام دهید اسکلت زیرین نمودی نخواهد داشت. پوست نازک و کلفت نوک بینی دقیقاً همین مثال را تداعی می کند.