مدل های بینی

عمل زیبایی بینی بدون اغراق شایع‌ترین عمل زیبایی در جهان و ایران است.

درباره‌ی تکنیک‌های جراحی بینی و مسائل تخصصی، مطالب فراوانی در دسترس عموم قرار گرفته است. آنچه در اینجا به آن می‌پردازیم. بیشتر، از دیدگاه عملی و نحوه برخورد پزشک با بیمار و بیمار با پزشک است و اینکه چه بیمارانی نیاز به عمل جراحی بینی دارند. به عبارت دیگر، آنچه که مهم است: این است که بیماران باید به طور ساده و بدون استفاده از لغت‌ها و اصطلاح‌های دشوار پزشکی عمل بینی آشنا شوند و از کم و کیف آن اطلاع نسبی حاصل کنند. عمل جراحی رینوپلاستی، اولین بار در سال ۱۸۰۰ میلادی در اروپا انجام شد. البته شواهدی در دست است که تاریخچه عمل بینی ، به هزاران سال قبل بر می‌گردد و تاکنون هر ساله شاهد پیشرفت تکنیک‌های عمل جراحی بینی بوده ایم.

بینی، برجسته ترین عضو صورت است و مدل بینی در زیبایی صورت نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند.

بیماران را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

۱- بیمارانی که از شکل بینی خود «مدل بینی» ناراضی هستند.

ممکن است این نارضایتی در اثر شکستگی، مادرزادی، ارثی یا در اثر تغییرهای هورمونی زمان بلوغ ایجاد شده باشد ولی عملکرد کار بینی، به عنوان یک عضو دستگاه تنفسی عبارتند از: عبور دادن، گرم کردن، مرطوب کردن و تصفیه کردن هوا و رساندن آن به ریه طبیعی است. هر کدام از این کارها به صورت مجزا توسط ارگان های ظریف داخل بینی مانند توربینه‌ها، موهای داخلی و ستیبول و ترشح‌های مخاطی بینی انجام می‌شود. اینجاست که جراح باید ظرافت این عضو منحصر به فرد را مدنظر قرار دهد و در عمل جراحی عملکردی، عمل بینی را حفظ کند. گرچه بینی عضو پویایی نیست ولی راهی برای عبور مولکول‌های بویایی و رسیدن آن به پیاز بویایی در کف و جلوی مغز است.

۲- بیمارانی که از مدل بینی ‌شان ناراضی هستند و مشکل های دیگری مانند انحراف بینی، بزرگی توربینه‌ها و …. باعث اختلال عملکرد بینی‌شان شده است، به عبارت دیگر دچار مشکل منفی و اختلال بویایی و … هستند، فانکشتال رینوپلاستی گزینه‌ی مناسبی است. گفتنی است که عمل R، F «فانکشتال رینوپلاستی» علاوه بر ایجاد شکل و مدل بینی مطلوب، تنفس را بهتر و بویایی را نیز بهبود می‌بخشد.

البته عموم افراد این تصور را ندارند. سن عمل جراحی، ۱۸ سال و بالاتر است. البته برای خانم‌ها ۱۷ سال مدنظر است. با اینکه محدودیت سنی خاصی بعد از آن وجود ندارد ولی بهتر است در دهه سنی ۶-۵ و بالاتر انجام نشود.

برخورد اولیه پزشک و بیمار، به صورت جلسه مشاوره است. در این جلسه مشاوره، بیمار یک لیست از سؤال ها را که راجع به سابقه شخصی، فامیلی، عادت‌ها و بیماری‌های خاص است، جواب می‌دهد و مورد معاینه دقیق پزشک قرار می‌گیرد.

نظرها و سؤال‌ها در مورد عمل جراحی بینی مطرح و توسط پزشک پس از تجزیه و تحلیل پاسخ داده می‌شود.

پزشک به روحیه‌ی بیمار و انتظارهای وی از عمل و تصور او از مدل بینی خود بعد از عمل بینی واقف می‌شود.

* مسئله‌ی مهم، ایجاد ارتباط صحیح میان بیمار از یک طرف و ایجاد اعتماد به پزشک از طرف دیگر و مناسب بودن بیمار از هر نظر برای انجام عمل F.R است.

برای بیمار و همراهان او، مراقبت‌های قبل عمل بینی و بعد از عمل از جمله نکشیدن سیگار، نحوه تغذیه و دیگر مراقبت‌های بعد ازعمل بینی توسط پزشک شرح داده می‌شود.