مراحل عمل جراحی لوزه سوم

هر چند عمل جراحی لوزه سوم، ساده بوده و به وفور انجام می‌شود. با توضیح دادن مراحل عمل جراحی لوزه سوم و مراقبتهای بعد از عمل لوزه در کودکان و بزرگسالان ، کودک از نظر ذهنی برای عمل جراحی لوزه سوم آماده می‌شود. مراحل عمل جراحی لوزه سوم به شرح ذیل می‌باشد:

ـ انجام عمل جراحی لوزه سوم در اتاق عمل و با کنترل متخصص‌بیهوشی

ـ مدت زمان بی‌هوشی کودک حدوداً ۲۰ دقیقه می‌باشد.

ـ در عمل جراحی لوزه سوم دسترسی جراح به لوزه سوم، از طریق دهان صورت گرفته و نیاز به برش پوستی وجود ندارد.

ـ در عمل جراحی لوزه سوم جراح از طریق برش‌های ویژه‌ای، لوزه سوم را خارج نموه و برای کنترل خونریزی، عروق خونی رامسدود می‌نماید.

اکثر کودکان بعد از پنج تا ده ساعت اقامت در بیمارستان، قابل ترخیص می‌باشند.

کودکان کمتر از سه سال و یا کودکانی که بیماری‌های مزمنی مثل اختلالات تشنجی و یا فلج مغزی دارند، معمولاً بعد از عمل جراحی لوزه سوم یک شب در بیمارستان بستری می‌شوند. وجود لوزه سوم علت اصلی خس خس نوزاد در خواب محسوب می شود.

بعد از عمل جراحی لوزه سوم ، بلع مواد غذایی به دلیل آسیب به عضلات ناحیه حلق، حدود یک هفته با درد و ناراحتی همراه است و پس از این مدت، بهبودی کامل ایجاد می‌شود. به دلیل درد ناحیه‌ی عمل، اکثر کودکان تمایل به خوردن مایعات و مواد غذایی نرم مثل سوپ و بستنی دارند.

حدود یک هفته پس از عمل جراحی لوزه سوم ، همه چیز به حالت طبیعی برگشته و بهبودی کامل حاصل می‌شود. در محل عمل جراحی لوزه سوم ، هیچ‌گونه بخیه‌ای وجود نداشته و زخم محل عمل لوزه سوم ، به تدریج بهبود خواهد یافت. احتمال باقی ماندن مقادیر کمی از بافت‌های لوزه سوم در محل عمل، خیلی کم‌بوده و به فرض وقوع چنین عارضه‌ای، بافت باقی‌مانده برای بیمار مشکلی ایجاد نمی‌کند.

علائم و نشانه‌های بیماری، به سرعت بعد از عمل ‌جراحی لوزه سوم بهبود می‌یابد، مگر این‌که در ناحیه عمل، تورم شدید ایجاد شده باشد که در این صورت ممکن است موقتاً علائم بیمار باقی بماند.

لوزه سوم بزرگ

گر چه برخی از کودکان مبتلا به لوزه سوم بزرگ، باید تحت عمل جراحی لوزه سوم قرار گیرند، ولی باید بدانیم در برخی از کودکان، بزرگی لوزه سوم، یک یافته طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اگر لوزه سومِ بزرگ، عفونی نبوده و عوارضی نداشته باشد، بیمار فقط تحت نظر پزشک قرار می‌گیرد، زیرا با افزایش سن کودک، ممکن است لوزه سوم، خود به خود تحلیل برود.

توصیه مهم:

چنانچه بچه از نظر تنفس مشکل داشته باشد یا اگر گوش کودک و همچنین سینوس‌های او مشکل داشته باشد، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنند و نسبت به درمان بزرگی لوزه سوم اقدام شود و عوارض ناشی از تاخیر در درمان لوزه سوم جلوگیری شود.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی لوزه سوم روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است