مراقبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

مراقبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی بینی:

بیمار گرامی با توجه به اینکه مراقبت های بعد از عمل بینی به اندازه خود عمل زیبایی بینی  مهم و در نتیجه عمل زیبایی بینی موثر است، لطفا با دقت به نکات زیر توجه نموده و تمامی موارد مراقبت بعد از عمل بینی را رعایت نمایید.

 * تا زمانیکه  بینی شما پانسمان است در موارد لزوم (کثیف شدن) مرتب پانسمان بینی  را عوض کنید.

* به مدت ۷۲ ساعت، از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشمان خود استفاده کنید.

* به مدت ۷۲ ساعت، در حالات کاملا افقی قرار نگیرید و هنگام خواب، سر شما بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

* با  وجودی که برخی از پزشکان، مواد غذایی خاصی را برای بعد از عمل زیبایی بینی توصیه می کنند ولی مصرف آناناس، آب کرفس و دیگر مواد غذایی،  چندان تاثیری در رفع کبودی اطراف بینی نخواهد داشت. لذا در صورتی که تمایل به مصرف آنها ندارید خود را به زحمت نیاندازید.

* از فین کردن محکم بپرهیزید و با سرم شستشو روزانه حداقل ۴ بار  بینی خود را شستشو دهید. شستشوی درست بینی علاوه بر اینکه باعث رفع گرفتی بینی می شود، باعث کاهش تورم  بینی ناشی از ترشحات بینی  و کاهش درد در بینی  شما خواهد شد. لذا درد  بینی یک علامت مهم شستشوی ناکافی بینی است.

*  اسپلینت (گچ) بینی معمولا قبل از یک هفته برداشته می شود. لطفا قبل از مراجعه برای برداشتن گچ بینی ، حمام کنید و سر و صورت خود را کامل بشویید. حمام کردن روزانه، تا زمان برداشتن اسپلینت بینی  اشکالی نداشته و برای بهداشت بیمار توصیه می شود. اگر اسپلینت بینی شما شل شد نگران نباشید و برای معاینه  بینی مراجعه نمایید. این وضعیت معمولا در نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی ، تاثیری نخواهد داشت.

* از شرایطی که جویدن طولانی نیاز داشته باشد مانند آدامس جویدن پرهیز کنید. در غیر این صورت هیچ نوع محدودیت رژیم غذایی ندارید.

*از فعالیت شدید بدنی ( مانند ورزش ) پرهیز کنید و فعالیت روزانه خود را در سه روز اول بعد از عمل زیبایی بینی کاهش دهید.

* آرام مسواک بزنید و از دستکاری لب بالا بپرهیزید.

*  از صحبت کردن زیاد، مکالمات طولانی تلفن و فعالیتهای بیش از حد اجتماعی در دو هفته اول پرهیز کنید.

* تا یک ماه بعد از درمان از شنا کردن بپرهیزید.

* به مدت طولانی درمعرض نور خورشید یا محیطهای گرم قرار نگیرید. گرما باعث طولانی تر شدن ورم بینی می شود. بعد از برداشتن گچ  بینی مقداری کبودی و تورم در اطراف چشم و بینی دیده میشود. از این موضوع نگران نباشید زیرا اغلب طی دو تا سه هفته برطرف می شود.

*  ورم بینی تا زمان برطرف شدن کامل ، ممکن است تا ۶ ماه نیز طول بکشد. ورم نوک بینی معمولا دیرتر از نواحی دیگر برطرف می شود.

* برای مراقبت بعد از جراحی بینی داروهای خود را به موقع استفاده کنید و بدون هماهنگی با پزشک قطع نکنید.

* به مدت یک ماه از عینک استفاده نکنید. درصورت نیاز میتوانید عینک خود را با چسب به پیشانی آویزان کنید.

*  استفاده از لنز های چشمی مانعی ندارد.

* استفاده از مواد آرایشی بلامانع است ولی مواد آرایشی با ناحیه بخیه شده تماس نداشته باشد واز هرگونه فشار یا ضربه بر روی بینی بپرهیزید.

* محل بخیه ها را روزانه ۳ تا ۴ بار با آب و صابون بشویید. بتادین به محل زخم نزنید. تمیز بودن محل بخیه ها در ترمیم سریع زخم و باقی نماندن اثر بخیه  بر بینی بسیار موثر است.

جراحی زیبایی بینی در کلینیک زیبایی دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، هم از زیبایی و هم از سلامت بینی خود کاملا رضایت دارد.